Güncel

“İnadına sendika, inadına DİSK”

İstanbul: DİSK Enerji-Sen’li işçiler bugün (21 Temmuz) Taksim’de Şehit Muhtar Bey Caddesi’nde toplanarak Beyoğlu BEDAŞ önüne yürüyüş gerçekleştirdiler.

Yürüyüş boyunca sık sık “İnadına sendika inadına DİSK“, “Enerji-Sen sokakta, halk arkasında“, “Zafer direnen emekçinin olacak“, “BEDAŞ şaşırma sabrımızı taşırma” sloganları atarken Filistin’deki katliamı da unutmadılar ve “Filistin halkı yalnız değildir“, “Katil İsrail, Filistin’den defol” sloganlarıyla Filistin’deki katliama karşı işçiler sessiz kalmadılar.

BEDAŞ ile Tes-İş’in yaptığı toplu iş sözleşmesine karşı yürüyüş gerçekleştiren işçiler, BEDAŞ önüne gelinmesi ile beraber BEDAŞ binası bahçesinde bekleyen çevik kuvvet polislerini yuhladılar.

Enerji-Sen Genel Başkanı Ali Duman söz alarak 4 yıllık zorla fazla mesai, işçi sağlığı, iş güvenliği, kölece çalıştırılma koşullarına karşı mücadelelerine baskı ve işten atmalarla karşılık verildiğini belirterek buna karşı dişe diş mücadele verdiklerini aktardı.Taşerona karşı mücadelelerinin sonucunda başarı kazandıklarını hatırlatan Duman, bugün Tes-İş’in BEDAŞ ile yaptığı toplu iş sözleşmesinin Enerji-Sen’i tasfiye amaçlı olduğunu ifade etti.

Sarı sendika hesap verecek” sloganlarıyla karşılanan bu sözlerin ardından iş yeri temsilcisi Ulaş Ökten basın açıklaması yaptı. Özelleştirme ile beraber Ağustos ayında çoğu sendika üyesi 540 işçinin işten çıkarıldığını ifade eden Ökten, bu gün de toplu iş sözleşmesi ile birlikte hukuksuz bir şekilde işçiler arasında ayrımcılık yaparak 15 Ağustos’a kadar Tes-İş’e geçen işçilere ikramiye verileceğini açıkladı.

23 Mayıs günü bir arkadaşımızı iş kazasında kaybettik” diyen Demir iş güvenliği noktasında gerekli önlemlerin alınmadığına dikkat çekti.

Sadece işçilerin yüzde 43’ünü temsiliyetle başlayan toplu iş sözleşmesi sürecinde bütün işçilerin taleplerini kapsamak konusunda sarı sendikanın provokatif tavrı baştan netti.” diyerek işçilerin bu toplu iş sözleşmesinde işçilerin temsiliyetinin olmadığını belirtti.

Basın açıklamasının ardından işçilerin bir bölümü iş güvenliği ile ilgili dilekçelerini vermek üzere BEDAŞ binasına girerken dışarıda kalanlar halaylarla eylemlerine devam ettiler. Eylem işçilerin dilekçelerini vermelerinin ardından sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu