Güncel

“Nükleer çöplük istemiyoruz”

H. Merkezi:Bugün(26 Ocak) Mersin Nükleer Karşıtı Platform, yaptığı basın açıklaması ile nükleer santralleri protesto etti ve Çamlıbel’deki Akkuyu NGS Toplum Bilgilendirme Merkezi‘nin kapatılmasını istedi.
Nükleer santrallere karşı aylardır eylem yapan ve Çamlıbel’de Akkuyu NGS Elektrik Şirketi tarafından açılan Akkuyu NGS Toplum Bilgilendirme Merkezi’nin kapatılmasını isteyen Mersin Nükleer Karşıtı Platform(NKP) üyeleri açıklama yaptı. Taş bina önünde toplanan ve “Nükleer santral insanlık suçudur” pankartını açan aktivistler, yoğun yağmura rağmen, “Nükleere inat yaşasın hayat“, “Emperyalist şirket ülkemi terk et”, “Susma haykır nükleere hayır” sloganları ile Akkuyu NGS Toplum Bilgilendirme Merkezi’nin önüne kadar yürüdü. NKP adına açıklayı İHD Mersin Şube Yöneticisi Emrullah Şam okudu. Şam açıklamada, çevre hakkının ulusal ve uluslararası düzenleme ve sözleşmelerle güvence altına alındığına dikkat çekti. Çevre hakkının anayasada da düzenlediğini ifade eden Şam, Akkuyu nükleer güç santrali projesinin halkın tüm itirazlarına rağmen devam ettiğini vurguladı.
Akkuyu nükleer santral projesinin uluslararası sözleşmelere ve hukuka aykırı bir şekilde sürdürüldüğünü dile getiren Şam, “Egemenler her geçen gün ezilenler üzerindeki baskı ve zulmünü katlayarak artırırken doğal yaşam alanlarını baraj, nükleer santral ve HES’lerle yok edilmeye çalışmaktadır” dedi. Şam, nükleer santralin insana, tarıma, turizme, hayvancılığa ciddi zararlar vereceğini ve ekolojik dengeyi tamamen bozacağını vurguladı. Doğa olaylarının çokça yaşanmasının nükleer kazalara davetiye çıkardığını söyleyen Şam, “Çernobil kazası sonucunda dünyada yaklaşık 169 bin kilometrekare toprağın kirletildiği, orada yaşayan insanların genetik yapılarının bozulduğu, yaklaşık 9 milyon insanın etkilendiği unutulmamalıdır” diye konuştu. “Bizler santral atıkların ülkemizi bir nükleer çöplüğe dönüştürmesini istemiyoruz” diyen Şam, çevreyi kirletmeyen, ekolojik dengeyi bozmayan, rüzgar, güneş gibi enerji kaynaklarından yararlanılmasını istedi.
Eylem atılan sloganlar ile sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu