Güncel

“Reddet diren hayır de askere gitme”

İstanbul: HDK Anti Militarizm ve Vicdani Ret Komisyonu bugün 15 Mayıs ‘Dünya Vicdani Ret’ gününde Taksim’de eylemdeydi.

Galatasaray Lisesi önünde toplanan HDK üyeleri, “Halkların barışı için askerliği reddet” yazılı pankart açarak savaş karşıtı sloganların yazılı olduğu dövizler taşıdılar. Eylemde sık sık, “Reddet diren hayır de askere gitme”, “Savaşta barışta militarizm öldürür”, “Askere gitme kardeşkanı dökme” sloganları atıldı.

Eylemde Sevag Şahin Balıkçı’nın babası Garabet Balıkçı söz alarak bir konuşma yaptı. Balıkçı konuşmasından iki yıldır süren mahkeme sürecini anlatarak, “Adalet istiyoruz, adalet bulamıyoruz çünkü adalet yok” dedi.

Eylemde basın açıklamasını komisyon adına Deniz Özgür okudu. Özgür basın açıklamasında Reyhanlı katliamına dikkat çekerek, “Bu katliam bizlere devletlerin ve orduların özü olan savaş ve yıkım gerçekliğine karşı ciddi bir toplumsal muhalefetin örülmesi gerektiğini bir kez daha hatırlattı” dedi. Konuşmasının devamında ‘barış sürecine’ değinen Özgür, yaşananın bir çatışmasızlık olduğunu, barış olabilmesi için toplumsal dinamiklere inmesi gerektiğini söyledi.  Özgür konuşmasını, komisyonun kuruluşunu duyurarak, “Komisyon bütün şiddet politikaları karşısında toplumsal barışın gelişmesi için sürecin etkili bir parçası olacaktır” dedi.

Eylem atılan sloganlar ve alkışlarla son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu