Güncel

“Savaş kadınlar için ölüm, göç, tecavüz demektir!”

İzmir: Devlet tarafından T. Kürdistanı’nda yapılan katliamlar İzmir’de basın açıklamasıyla protesto edildi.

Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesinde “Savaş ve Kadın” şiarıyla İzmir Barış Bloku tarafından yapılan eylemde “Savaş kadınlar için ölüm, göç, tecavüz demektir!” yazılı pankart açıldı.

Eylemde T. Kürdistanı’nda devletin yaptığı katliamların ve yıkımları belgeleyen resimler taşındı.

Partizan, Yeni Demokrat Kadın ve Yeni Demokrat Gençlik de eylemde yer alırken kitle tarafından sık sık “Saray savaş halklar barış istiyor”, “Katil devlet hesap verecek”, “Savaşa hayır baış hemen şimdi” gibi sloganlar atıldı.

Çok sayıda çevik kuvvet ve sivil polis yığınak yaparken atılan sloganlardan sonra “yasa dışı slogan” atıldığı iddia edilerek saldırı yapılacağı uyarı anonsu sık sık yapıldı.

Basın açıklamasını İzmir Barış Bloku Eş Sözcüsü Sevim Korkmaz Dinç okudu. Dinç, katledilen bütün kadınların, devletin eril iktidarın savaşının cinsiyetçi, kadın düşmanı yüzünü gösterdiğini vurguladı.

Yapılan savaşların kadınlar için her zaman göç, tecavüz, katliam olduğunu belirten Dinç, bu zihniyetler karşı mücadele eden kadınların, Sakinelerin erke egemen devlet tarafından katledildiğini söyledi.

İzmir Barış Bloku olarak her koşulda barış isteyen halkların, Kadınların ve LGBTİ üyelerinin sesi olmaya devam edeceklerini ifade eden Dinç, “Coğrafyamızda barış ve kardeşlik türküleri söylenene kadar mücadeleye devam edeceğiz. Sarayın tüm topluma reva gördüğü bu ablukayı mutlaka dağıtacağız” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Basın açıklamasının ardından eylem sonlandırıldı.

 

İzmir Barış Bloku eylemi 2

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu