Emek

“Sementa patronu hesap verecek”

Ankara: Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu’nun 10 Şubat’ta gerçekleştireceği “Devrimci kadın kurultayına” çağrı yapmak için 28 Ocak’ta Balgat’ta bulunan Sementa Tekstil fabrikası önünde bildiri dağıtmak isteyen BDSP faaliyetçileri, 15- 20 kişilik ÖGB ve usta başıdan oluşan grubun saldırısına uğramıştı.

Daha sonra polisin çağrılmasıyla devrimciler darp edilerek gözaltına alınmış, gece yarısı serbest bırakılmışlardı. BDSP’lilerin bildiri dağıtmak istediği ve yaklaşık 500 kişinin çalıştığı fabrikada, işçilerin büyük kısmının sigortasız ve çok düşük ücretlerde çalıştırılmakta ve işçiler üzerinde her an baskı uygulanarak işçilere çok kötü çalışma koşulları dayatılmaktadır. BDSP hem yapılan bu saldırıyı protesto etmek hem de fabrikadaki çalışma koşullarını teşhir etmek için 31 Ocak günü fabrika önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

İHD ve PARTİZAN’ın da destek verdiği eylemde öncesinde ve sonrasında yol boyunca ajitasyonlar çekildi ve işçilere kurultayın da çağrısını yapan bildiriler dağıtıldı. Sementa fabrikasında patronun eylemi öncesinden haber alıp işçilere önceden paydos vermesi patronun devrimcilerden nasıl korktuğunu ortaya çıkarmıştır. Eylem “Devrimci faaliyet engellenemez“, “Sementa patronu hesap verecek” ve “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganlarıyla son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu