Güncel

“Sirkeci garı halka kapatılamaz”

İstanbul: Haydarpaşa Dayanışması, bugün(12 Şubat) Sirkeci garının Marmaray Projesi bahane edilerek kapatılmak istenmesini Sirkeci garında yaptığı basın açıklaması ile protesto etti.

Eylem gar içinde sloganlar eşliğinde yapılan yürüyüş ile başladı. Eylem boyunca sık sık “Sirkeci halka kapatılamaz”, “Ulaşım hakkı engellenemez”, “Susma diren Sirkeci’ye tren”, “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı.

Haydarpaşa Dayanışması adına basın açıklamasını Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası 1 nolu Şube başkanı Hasan Bektaş okudu. Bektaş sözlerine Marmaray projesinin bir ulaşım projesi olmaktan çok, rant projesi olduğunu vurgulayarak başladı. Bektaş devamında Marmaray projesinin bahane edilerek Haydarpaşa garının kapatıldığını ve şimdide Sirkecinin kapatılmak istendiğini söyledi ve ekledi; “Tüm bunlar her iki garı yalnızlaştırarak işlevsiz olduklarına kamuoyunu ikna için yapılmaktadır” dedi. Bektaş Haydarpaşa’dan sonra Sirkeci garınında peşkeş çekilmek istendiğini söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü; “Kamu yararına yönelik ciddi tehlikeler barındıran bu yağma projesi gerçekleştirildiği takdirde kentin doğal çevresi, sosyal yapısı, tarihi ve fiziki dokusunda geri dönülmez hasarlar oluşacağı konusunda kamuoyunu uyarma girişiminiz ve mücadelemiz sürecektir

Eylem, Haydarpaşa garının Anadolu seferlerinin kesilmesinin 1.yılında, 20 Şubat’ta Kadıköy Meydanında saat 19’da yapılacak olan yürüyüşe çağrı yapılarak sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu