Güncel

“Son kaybımız bulununcaya kadar peşini bırakmıyacağız”

İstanbul: Cumartesi Anneleri 415. kez Galatasaray Meydanı’nda oturma eylemi yaparak kayıpların akıbetini sordu. Cumartesi Anneleri bu hafta ki eylemde gözaltında kaybedilen kadınların akıbetini sordu.

Eylemde kayıplarının fotoğraflarının olduğu dövizleri ve karanfil taşıyan kayıp yakınlarına, birçok sanatçıda eyleme katılarak destek verdi.

Bu hafta ki eylem de kayıp yakınlarından, Dargeçit Kayıpları’ndan Abdurrahman Çoşkunun yengesi Mukaddes Çoşkun, gözaltında kaybedilen Nurettin Yedigöl’ün kardeşi Muzaffer Yedigöl ve Rıdvan Karakoç’un abisi Hasan Karakoç söz alarak 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vurgulu konuşmalar yaptılar.

  1. Eylemde basın açıklamasını ise cumartesi insanlarından Figen Yüksekdağ okudu. Konuşmasına kadına yönelik şiddete dikkat çekerek başlayan Yüksekdağ, “Her yıl 8 Mart’larda olduğu gibi, bu 8 Mart’ta da kadına yönelik şiddet çeşitli boyutlarıyla tartışılıyor. Fakat devletin güvenlik güçlerince gözaltına alınmış, işkence edilmiş, bedenleri saldırıya uğramış ve kaybedilmiş kadınlardan söz etmiyorlar” dedi. Konuşmasının devamında gözaltında kaybedilen kadınlara dikkat çeken Yüksekdağ, bu hafta 1992 yılında gözaltında kaybedilen Rıdda Yavuz için bir araya geldiklerini belirtti. Yüksekdağ “Biz Cumartesi Anneleri, babaları kardeşleri, sevenleri son kaybımız bulununcaya kadar peşini bırakmıyacağız” dedi.

Basın açıklamasının ardından sanatçıların kayıplar için yazdıkları şiirlerin okunmasıyla eylem sona erdi. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu