Manşet

“Toprağa kefensiz düşenlerimiz karanlığı aydınlatan ışığımızdır”

İstanbul: Dersim 38 katliamının yıl dönümünde birçok dernek ve demokratik kurum Taksim’de eylemdeydi.

Galatasaray Lisesi önünde toplanan Özgür Demokratik Alevi Derneği, Alibeyköy Dersimliler Derneği, Gebze Dersimliler Derneği, Munzur Çevre Derneği, Munzur Kültür Derneği, Koçgiri Platformu, Vartolular Derneği ve daha bir çok dernek, “Mezelê seyîdanê kotî yê? unutmuyoruz hesap soracağız!”, “Dersim 37-38 katliamdır, hesap soracağız” ve Seyit Rıza’nın fotoğraflarının olduğu pankartlar açarak oturma eylemi yaptılar. Eylem boyunca sık sık, “Dersim onurdur, onuruna sahip çık”, “Dersim, Sivas, Koçgiri unutulmaz hiç biri”, “Katil devlet hesap verecek” sloganları atıldı.

Eylemde basın açıklamasını Alibeyköy Dersimliler Derneği Başkanı Rıza Yıldırım okudu. Yıldırım basın açıklamasında Dersim Tertelesinin 4 Mayıs 1937’de bakanlar kurulu kararı ile başladığını hatırlatarak; “Egemenlerin Kürt, Kızılbaş-Alevi olduğu için düşman gördüğü Dersim’e bir kez daha ölüm fermanı verildi. Egemenler bir kez daha tarihi kinlerini Dersime kusacak kararı imzaladılar” dedi. Konuşmasının devamında taleplerini dillendiren Yıldırım, “Asılarak katledilen Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerlerinin açıklanmöası sürgünlerde kaybedilen ve evlatlık olarak verilen kayıp kızlarımızın akıbetlerinin açıklanması Dersim isminin ve değiştirilen köy isimlerinin geri verilmesi… Devlet derhal barajlar ile yok etme politikasını terk etmeli inancımız üzerindeki asimilasyon politikalarına son verilmelidir” şeklinde sıraladı.

Basın açıklamasının ardından Zazaca ağıt okundu. Ayrıca basın açıklamasının ardından birçok kişi söz alarak 38 katliamını lanetledi.

Eylem atılan sloganlarla son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu