GüncelManşet

“YDG susmadı, susmayacak!”

İzmir: Şırnak’ın Cizre ilçesinde, “fotoğraf makinesi” delil olarak gösterilerek hukuksuzca tutuklanan 4 Yeni Demokrat Gençlik okuru için YDG, İzmir’de eylem düzenledi.
Geçtiğimiz haftalarda Şırnak’ın Cizre ilçesinde hukuksuz bir şekilde tutuklanan 4 YDG okuru Elif Kaya, Yetkin Kılıç, Turan Canyıldız ve Fatih Hatayoğlu’nun derhal serbest bırakılmaları için Yeni Demokrat Gençlik İzmir’de yürüyüş gerçekleştirdi.
Alsancak ÖSYM önünde toplanan kitle buradan “Cizre’de tutuklanan 4 YDG okuru serbest bırakılsın!” yazılı pankartla beraber yürüyüşe geçti.
Yürüyüşe Partizan, DHF, ESP, SDP, Kaldıraç, Mücadele Birliği ve DGB de destek verdi.
Kıbrıs Şehitleri Caddesi boyunca yapılan yürüyüşte kitle tarafından sık sık “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz”, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur”, “YDG susmadı, susmayacak”, “Yaşasın devrimci dayanışma” gibi sloganlar atılırken tutuklanan 4 YDG okurunun resimleri de taşındı.
Yürüyüş Sevinç Pastanesi önüne kadar sürerken buraya gelindiğinde bir basın açıklaması okundu. Basın açıklamasında, Rojava’daki Kürt kazanımları ve 7 Haziran seçimlerinden HDP’nin büyük bir başarıyla çıkması sonucu AKP’nin devrimci muhalefete yönelik saldırılarının arttığı vurgulandı. Açıklamada, Rojava’daki Kürt kazanımlarını destekleyen, Kürt ulusunun haklı mücadelesinin parçası olan tüm kesimlerin AKP’nin hedefinde olduğu ve bu doğrultuda Kürt kazanımlarını sahiplenen YDG’lilerin de hukuksuz saldırılara maruz kaldığı belirtildi.
Açıklamada, zulmün olduğu her yerde direnişin öznesi olan ve bundan sonra da faşizme direnmeye devam edecek olan YDG okurlarını bu tip baskılan yıldıramayacağını söylediler.
Eylem basın açıklamasının ardından son buldu.

 

YDG İzmir eylemi 2

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu