Güncel

Radikal, Pınar Öğünç’ün Yazılarına Son Verdi

8 yıldır Radikal gazetesinde çalışan Gazeteci Pınar Öğünç’ün işine son verildi. Öğünç’ün “Dijitale geçiş” gerekçesiyle işten çıkarıldığı belirtilirken, daha önce de Radikal’den birçok basın emekçisi aynı gerekçe ile işten çıkarılmıştı. Ayrıca Öğünç’ün ardından birçok basın çalışanının daha işine son verileceği basına yansıyanlar arasında.

Öte yandan [email protected] hesabında “Radikal’in ardından” başlıklı yazı kaleme alan Öğünç, işten çıkarılmasıyla ilgili şunları söyledi: “Uzun lafın kısası, sekiz senedir çalıştığım Radikal’den atılmış olmamdır. Bu vesileyle uzatıp biraz kişisel, biraz da hiç kişisel olmayan birkaç kelam etmek isterim yine de. Şurası net ki, Radikal’in kâğıt baskısına bugün itibarıyla son vermesi teknik bir yöntem değişikliğinden çok daha fazlasını işaret ediyor. Dijital yayınla birlikte, 2006’dan beri farklı servislerde ve konumlarda sürdürdüğüm işime son verilmesinin de beni aşan bir mânâsı var. Sektörün bildik sömürü yöntemlerine yenilerini ekleyen bu yeni medya âleminin, şu ara dönemde işveren açısından kârlı olmamasının ceremesi de çalışana kaldı. Kadro giderek daraltıldı, esnek çalışma koşulları dayatıldı (kalan arkadaşlar bununla boğuşacak), internet medyası güvencesizliğin sistematik olarak teşvik edildiği bir alan haline geldi, ‘Parasız yazar mısın?’ diye sorabilme cüreti gelişti. Tüm bunları haktan, emekten yana durarak eleştirdiğinizde de, size açıktan ya da örtük biçimde dünyada medyanın gittiği yeri göremeyen, ‘çağdışı’ gazeteci muamelesi yapılabildi.”

“yazmaya devam edeceğim”

Öğünç sözlerine şöyle devam etti: “Kâğıtsız hâli ‘Yine bildiğiniz Radikal’ diye tanıtılıyordu, aklıma takıldı. ‘Bildiğiniz Radikal’ nasıldır? Kuracağınız iyi cümleler vardır, muhtemelen tartışılacak yanı da çoktur. İçindeyken eleştirel durmaya gayret eden biri olarak büyük kısmına iştirak de edebilirim. Şahane insanlarla birlikte çalışma fırsatı bulmam, her şeye rağmen Radikal’in hayatımdaki mühim duraklardan biri olması buna engel değil. Diyeceğim şu ki, ‘Bildiğimiz Radikal’i tartışalım ama birbirimizi de kandırmayalım, bundan sonrası başka bir yer. Bu sekiz yılda yazdıklarıyla, söyledikleriyle bana güç veren, berbatlıkların ortasında yalnız olmadığımı hissettiren (ki dünyada inandığım değerlerin en büyüğü, insani ve de politik dayanışma duygusunun özüdür bu kanımca) okurlara teşekkürümü hakkıyla anlatmayı becerebilsem keşke. Yazmaya işte bu güçle devam edeceğim

Öte yandan Ankara Temsilcisi Deniz Zeyrek’in Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilciliğine getirildiği Radikal Gazetesi Ankara Bürosu’nda Haber Müdürü Ömer Şahin dışında tüm çalışanlar işten çıkarıldı.

Radikal Gazetesi İstihbarat Şefi Yurdagül Şimşek, parlamento muhabirleri Rıfat Başaran, Tarık Işık, Yüksek Yargı-Adliye Muhabiri Mesut Hasan Benli, genç gazete ciler Mehmet Bilber ile Miray Çimen, e-posta adreslerine gelen bir mesajın ardından işlerinden çıkarıldılar. Radikal Gazetesi Ankara Bürosu’nda görev yapan ekonomi muhabirleri Neşe Karanfil ile Hacer Boyacıoğlu Hürriyet Gazetesi kadrosunda oldukları için kaldıkları öğrenildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu