Emek

Radyoloji çalışanlarından açıklama: “Emekçilerin ve halkın sağlığı ile oynanıyor”

H. Merkezi: Bugün Galatasaray Lisesi önünde bir açıklama yapan radyoloji teknisyenleri ve teknikerleri tüm taşeron sağlık çalışanlarına ayrımsız, koşulsuz KHK’siz kadro istedi. Bu sektörde taşeronun son 16 yılda yüzde 94’e ulaştığını belirten çalışanlar, emekçilerin ve halkın sağlığıyla oynandığını vurguladı.

Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği (TÜM RAD-DER) bugün Galatasaray Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirerek tüm taşeron sağlık çalışanlarına ayrımsız, koşulsuz KHK’siz kadro talep etti. Basın açıklamasını okuyan TÜM RAD-DER Genel Başkanı Heybet Aslanoğlu 2002 yılında AKP hükumeti göreve geldiğinde görüntüleme hizmetlerinin yüzde 10’unun taşeron işçiler tarafından karşılandığını bugün ise bu oranın yüzde 94 olduğunu belirtti.

Aslanoğlu, Türkiye’de her yıl ortalama 11 milyon kişiye MR, 13 milyon kişiye Tomografi çekildiğini böylelikle hem radyoloji çalışanlarının hem de halkın sağlığıyla oynandığının altını çizdi ve kazananın taşeron şirketler olduğunu söyledi.

 

Aslanoğlu konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Hastanelerde çalışan radyoloji teknisyenleri ve teknikerleri olarak 696 sayılı KHK’deki ‘…ihale konusu işte çalıştırılacak personel sayısının ihale dokümanında belirlendiği, bu personelin çalışma saatlerinin tamamının idare için kullanıldığı ve yaklaşık maliyetinin en az yüzde 70’lik kısmının asgari işçilik maliyeti ile varsa ayni yemek ve yol giderleri dahil işçilik giderinden oluştuğu, yıl boyunca devam eden ve niteliği gereği süreklilik arz eden işlere ilişkin hizmet alımlarını ifade eder…’ ibaresinin kaldırılmasını istiyoruz. Çünkü bu hüküm hastanelerdeki asıl işin bir parçası olan görüntüleme elemanlarını kadro dışında tutuyor.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu