Güncel

“Rahip Aho’ya Özgürlük” kampanyasına destek çağrısı

Ocak 2020’de Mor Yakup Manastırı'na yapılan baskın sonrasında gözaltına alınıp tutuklanan Rahip Aho'ya özgürlük kampanyası başlatıldı

Avrupa’daki Süryani kurumları ve siyasetçiler, hakkındaki suçlamaların düşürülmesini talep ettikleri Rahip Aho’ya Özgürlük’ başlıklı bir imza kampanyası başlattı.

Rahip Aho, 9 Ocak 2020’de Mor Yakup Manastırı’na yapılan baskın sonrasında gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı.

Kamuoyunun gösterdiği tepkilerin ardından 14 Ocak 2020’de tahliye edilen Rahip Aho hakkında adli kontrol uygulamasına karar verilerek karakola imza vermesi zorunluluğu getirilmişti.

Mardin 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde beşinci celsesi görülen duruşmada, Mor Yakup Manastırı Rahibi Sefer (Aho) Bilecen hakkında mahkemenin açıkladığı kararda Bilecen’e aynı gerekçe ile toplam 2 yıl bir ay (25 ay) hapis cezası verilmişti.

Gazete Sabro’nun haberine göre, kampanyada, “Sadece değerlerine göre hareket eden, isteyenlere ekmek ve su veren Rahip Aho hakkındaki tüm suçlamaların Türk hükümeti tarafından serbest bırakılması ve düşürülmesini talep ediyoruz” denildi.

Kampanyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Ne olmuştu?

Mor Yakup Manastırı Rahibi Sefer (Aho) Bileçen 9 Ocak 2020’de Mardin Nusaybin’de 10 kişi ile birlikte gözaltına alınmış, bir gün sonra tutuklanmış, yapılan itirazın ardından da 14 Ocak 2020’de tahliye edilmişti. Biçelen’le birlikte Üçköy muhtarı Joseph Yar ve yıllar sonra Türkiye’ye dönen Musa Taştekin isimli Süryani’lerin de olduğu 12 kişi gözaltına alınmıştı.

Savcılık Bileçen’i tutuklarken bir itirafçının ifadesini ve Jandarmanın 2018’de ‘örgüt üyelerinin manastıra girdiği’ iddiasının yer aldığı bir tutanağı delil olarak göstermişti. Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Bileçen “örgüte yardım”dan 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Rahip 7 Nisan 2021’de tutuklanarak hapishaneye konuldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu