Güncel

“Riskli Alan kararı geri çekilsin!”

 

İstanbul: Geçtiğimiz pazartesi (2 Haziran) günü apar topar Beyoğlu Belediye Meclisinden geçen Okmeydanı’nda 5 mahallesinin yıkımını esas alan “Riskli Alan” kararına Okmeydanı Çevre Koruma ve Güzelleştirme Derneği ve üyeleri ve Okmeydanı Halkı bugün Beyoğlu Belediyesi önünde yaptıkları açıklama ile itirazlarını yinelediler.

Galatasaray Lisesi önünde 14. 30’da bir araya gelen Okmeydanı Çevre Koruma ve Güzelleştirme Derneği üyeleri ve Okmeydanı halkı “Okmeydanı bizimdir bizim kalacak”, “Okmeydanı Sulukule olmayacak”, “Afet yasası geri çekilsin”, “Barınma hakkımız engellenemez”, “Misbah şaşırma sabrımızı taşırma”, “Riskli alan kararı geri çekilsin” sloganları ile Beyoğlu belediyesi önünde yürüyüşe geçti.

Belediye önünde açıklama yapan Ali Çektin, 1650 bin metre karelik alanda riskli ilan ederek buralarda yaşayan mal sahibi, kiracı, işveren ve işçi 100 bin kişiyi etkileyen, şimdiye kadar alınan en büyük yıkım kararı olduğunu söyledi. Tarlabaşı Projesinin senelerdir bitmediğini söyleyen Çektin Tarlabaşı Projesinin 80 katında büyüklükte olan Okmeydanı Yıkım Talan ve Rant projesini ne kadar sürede bitireceğini tahmin edemediklerini ifade etti.  Okmeydanı’nda rant projesinin gerçekleştiği takdirde 40- 60 bin kişinin Okmeydanı’ndan giderek yaşam alanlarından sürgün edileceğini belirtti.

“Şanzalize’nin Terasa çıkma parasını bile ödeyemeyiz”

Beyoğlu Belediyesi Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın Okmeydanı’nda evi yıkıma ve talana uğrayanlara verdiği sözlerin resmileşmesi ve yazılı hale getirilmesini talep ettiklerini söyleyen Çektin“Bizlere Şanzelize yapacağını vaat ediyor. Okmeydanılı Şanzelize’nin seyir terasına çıkacak parayı bile ödeyemez. Bizlere dayanıklı, planlı, yeşil alanı, okulu olan sosyal konutlar yeter” dedi. Okmeydanı Çevre Koruma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı son olarak, “Şunu herkes bilmeli ki, din, dil, mezhep, ırk, siyasi görüş ayrımı yapmadan bütün Okmeydanı halkı kardeştir. Bu ebediyen devam edecektir” diyerek açıklamayı bitirdi.

Ardından söz alan Dernek Yönetim Kurulu üyesi Erarslan Alkılıç, 6306 sayılı yasa ile vergi “sözde” vergi muafiyeti sağladıklarını söyledi. Başbakana sorulmak üzere 10 soru yönelten Alkılıç “Okmeydanı’nı rant için mi riskli alan olduğu için mi yıkıyorsunuz?” sorusunu sordu.  

Dernek üyeleri ve Okmeydanı halkı sloganlar eşliğinde Beyoğlu Belediyesinin önüne siyah çelenk bırakarak eylemi sonlandırdı.  

[widgetkit id=746]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu