Kadın

Şırnak’ta bir kadın daha katledildi

H. Merkezi: Şırnak’ın İdil ilçesinde 3 gün önce dere yatağında bir kadın cesedi bölgedeki çoban tarafından bulunmasının ardından kimliği tespit edilemeyen kadın cenazesi bugün (16 Temmuz) kaldırıldı.

Amed’teki otopsisinin ardından İdil’e getirilen kadının bıçaklanarak öldürüldüğü ve vücudunda darp izleri olduğu belirlenirken kimliği ise henüz tespit edilemedi. Kadının 15 gün önce katledildiği tespit edildi.

20 yaşında olduğu belirlenen genç kadının cenazesinde tabutunu kadınlar taşırken HDP ve İHD’nin de katıldığı cenazede tabutun üstüne ise mor örtü örtüldü.

Sosyolog Yasemin İmeç ise mezarlıkta yaptığı konuşmada, kadın cinayetlerine karşı, “Hükümetin Başbakanı; kadın, çocuk demeden gereken yapılmalıdır ve AİHM kadına yönelik şiddet davasında Türkiye’yi mahkum ettiği karar sonrasında söylenen, ‘biz herkesin başına bir polis dikemeyiz’ sözleriyle kadına yönelik şiddet ve kadın ölümleri desteklenmektedir. Meclisiyle, hükümetiyle, yargısıyla içinde bulunduğumuz bu sistemin kadını koruyamayacağı açık ve nettir. Ulusal basının bu cinayetlere yaklaşımı da; hükümetin bakış açısıyla örtüşmektedir. Haberlerin veriliş şekli, toplum nezdinde ölümleri sıradanlaştırmaktadır. Kadına yönelik şiddet ve mücadelede toplumsal refleksin ve yaklaşımın önemine dikkat çekerek herkesi bu konuyla ilgili artık yeter demeye çağırıyoruz. Buradan bir kez daha kadınlara sesleniyoruz; yalnız değiliz, ölümlere ve şiddete ‘dur’ demek için mücadele etmeliyiz. Şiddetin kaderimiz olmadığını bilmeliyiz” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu