Güncel

Roboski’de adalet arayışı sürüyor

H. Merkezi: 28 Aralık 2011’de devletin İHA’larla katlettiği 34 Kürt köylüsü için Roboski’de her hafta yapılan mezar ziyaretlerinin 70.’si gerçekleşti. Aileler, “katliam aydınlanana kadar adalet arayışımızdaki kararlılığımızı tecritli veya tecritsiz devam edeceğimizi bir kere daha yineliyoruz” dedi.

Roboskili Aileler, 70’inci haftada bir kez daha katliamda yaşamını yitiren çocuklarının fotoğrafları ile köy mezarlığında adalet arayışlarını sürdürdü.

Burada Roboskili aileler adına konuşan Züleyha Encü, adaletin sağlanamadığı 70’inci haftada da yaşamlarını yitiren canlarının mezarları başındaki adalet arayışlarının devam ettiğini belirtti.

 

“Şırnak polisi baskılara devam ediyor”

Aileler devletin baskılarını sürdürdüğünü dile getirerek “Barış sürecinin iyi kötü ilerletildiği bugünlerde Roboski’de başından itibaren değişmeyen devletin tecrit olgusu, olduğu gibi devam etmektedir. Geçtiğimiz hafta bizlere hem destek ziyareti için hem de Roboski katliamını Hollanda kamuoyuna anlatmak için iki Hollandalı gazeteci ziyarete geldi. Bizim üzerimizde uygulanan tecritte önemli yeri olan Şırnak polisi, üzerine düşen işgüzarlığı bir kere daha yerine getirdi. Sanki asayiş memuru değil de başka devlete giriş yapan kişileri sorgulayan vize memurluğuna soyunmuştur. Şırnak polisi ‘nereden gelip nereye gidiyorsunuz? Orada yaşamak için yeterli paranız var mı?’ gibi garip sorular sormuşlardır. Soruları sorduktan sonra gazetecilerin kameralarını fark ederek kameraları kontrol ettikten sonra kırmak istercesine yere fırlatmıştır. Gazeteci arkadaşlar önce şikâyette bulunmak istemişler, fakat yanımıza gelip destek ziyaretinde bulunmak için o anlık şikâyetlerini ertelemişlerdir” dediler.

 

“Hani barış?”

Barış sürecinin yaşandığı bir dönemde hükümetin bu tavrını anlamakta zorluk çektiklerini belirten aileler, “Sürekli barış sürecinden bahseden hükümet, 1 Mayıs’ta emekçilere, 8 Mart’ta kadınlara saldırıyor ve bize de başından itibaren aynı saldırgan tavrını uyguluyor. Bir kere daha üzerimize uygulanan tecrit için hükümete sesleniyoruz. Barış sürecinde samimi iseniz Uludere’den Şırnak’a kadar olan 5 kontrol noktadan oluşan tecrit koridorunu bir an önce kaldırın. Bu vesile ile biz Roboskili aileler olarak katliam aydınlanana kadar adalet arayışımızdaki kararlılığımızı tecritli veya tecritsiz devam edeceğimizi bir kere daha yineliyoruz” şeklinde açıklamalarını sonlandırdılar.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu