Güncel

Roboskîli aileler ve avukatlar Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yaptı

Ankara: Roboskîli aileler ve avukatlar Roboskî katliamı davasında verilen takipsizlik kararına karşı gerçekleşen itirazın da reddedilesi üzerine dün Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yaptı. Bireysel başvuru dilekçesine 1108 avukat imza attı.

“Fail asker olunca yargılama mercii asker olamaz”

Roboskî katliamında yaşamını yitirenlerin ailelerinin de temsili olarak katıldığı, Anayasa Mahkemesi önünde yapılan açıklamada ilk olarak sözü alan HDP Eşbaşkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş soruşturmayı yürüten merciinin failleri yargıyalabilecek durumdan yoksun olduğunu ifade ederek “fail asker olunca yargılama mercii asker olamaz” dedi.  İç hukuk yolunda son yerin Anayasa Mahkemesi olduğunu belirten Beştaş katliamın bizzat Bakanlar Kurulu’nun yetkisiyle yapıldığını ve iktidar tarafından aklanmaya çalışıldığını vurguladı.

 

“Erken adaletin sağlanması için elimizden geleni yapacağız”

Beştaş’ın ardından Şirnex Baro Başkanı Nuşirevan Elçi davanın hukuki süreciyle ilgili bilgi verdi. Son aşamada dava dosyasının hukuksuz bir şekilde Askeri Mahkeme’ye geldiğini ve burada da takipsizlik kararının verildiğini belirten Elçi bunun hukuk fakültesi mezunu bir hâkim, savcının değil yoldan geçen herhangi birinin bile söyleyemeyeceği bir şey olduğunu vurguladı. Türkiye’ye baktığımızda genel işleyişin tersine bir işleyişin olduğuınu söyleyen Elçi şunları ekledi; “Sıradan, kusursuz bir trafik kazası geçiren vatandaş hakkında bile bir dava açılır. Burada 34 kişinin hunharca katledilmesi söz konusuyken ve bizim kanaatimize göre kasti bir durum söz konusuyken ihmalden, kusurdan bile bir dava açılmadı.”

Toplumun kanaatinde zaten faillerin belli olduğu ve cezalandırıldığını belirten Nuşirvan Elçi “geç gelen adalet adalet değildir, erken adaletin sağlanması için elimizden geleni yapacağız” deyip Anayasa Mahkemesi’ne kararın düzeltmesi çağrısı yaptı.  

Elçi’den sonra sırasıyla Bölge Baro Dönem sözcüsü Feridun Taş, Kürdistan Hukukçular Meclisi’nden M. Ali Aktar, Özgürlükçü Hukukçular Derneği Başkanı Fırat Öközdemir, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, HDP Şirnex Milletvekili Hasip Kaplan ve CHP Milletvekili Levent Gök birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından bireysel başvurular için Anayasa Mahkemesi’e girildi.

Anayasa Mahkemesi önündeki açıklama sırasında “Katil devlet hesap verecek”, “Roboskî’nin hesabı sorulacak” gibi sloganlar da avukatlar öncülünde atıldı. 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu