Güncel

Roboski’liler adalet nöbetinde!(video haber)

Satılık canımız yok” diyen Roboski’li aileler bayram günlerinde de adalet arayışlarına devam etti. Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde TC’nin savaş uçakları tarafından 28 Aralık gecesi katledilen 34 Kürt genci için tutulan adalet nöbetleri bayramda da devam etti.

“Roboski’yi unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız!” haykırışıyla 27 Haziran’da başlayan ve aylardır devam eden adalet nöbetlerinde aileler devletin bir açıklama dahi yapmayarak kendi gölgesine saklanmasını teşhir etmek ve sorumluların hesap vermesini için sürüyor. Adalet nöbetleri sürerken devletin cephesinde hala bir sessizlik olmasına rağmen, en son konuşan Vahit Öncü; “Aylardır üzerimizde uygulanan baskı ve tehditler bizleri adalet talebimizden alıkoyamayacak. Herkes bilsin ki satılık canımız yoktur. Onlar sanıyor ki; biz sussak mesele kalmayacak. Hâlbuki biz sussak tarih susmayacak, tarih sussa hakikat susmayacak” dedi.

Bayramda Roboski’li aileleri yalnız bırakmayan BDP’li vekillerin ve DÖHK bileşenlerinin bulunduğu binlerce kişi ziyaret etti. Katledilen gençlerin aileleri bayramı mezarlıkta kurulan çadırda karşıladı. Binlerce kişi Roboskili gençlerinin aileleriyle birlikte mezara bir yürüyüş yapıldı ve burada dualar okundu. Roboskili analar gözyaşlarını tutamadı.

Gözyaşlarını tutamadı çünkü katliamın üzerinden “Ankara’dan emir geldi, biz Emire uyduk” gibi pervasız ve açıktan bir kabul edilişin dışında anaların gözyaşlarını biraz olsun “dindirecek”  herhangi bir açıklama yapılmadı.

Gözyaşlarını tutamadı Çünkü bugün emekli olan komutanlar “devlet istedi bizde vurduk, yapacak bir şey yok” dercesine sorumluları aslında kim olduğunu işaret etmiş oldu.

Gözyaşlarını tutamadılar çünkü devlet sorumluların hesap vermesi için adalet nöbetler için kurulan çadırlara saldırdı, birçok kez, para ile satın alamayacağını anlamış olacak, aileleri, gözaltına aldı.

Adalet Nöbetini sürdüren ailelere çeşitli kurum temsilcileri, milletvekilleri de çeşitli ziyaretlerde bulunarak yalnız bırakmadı. DTK Eş başkanı Ahmet Türk’te aileleri ziyaret edenler arasındaydı.

Devlet  yaptığı, kabul ettiği katliamın hala hesabını vermedi. Ama Roboski’li anaların dediği devletin kirli katliam eklenen bu katliamı ne bu halk ne tarih unutacak. Roboski’li ailelerin, Adalet nöbeti bugünde devam ediyor. Devlet gerçekleştirdiği katliamın hesabını verene kadarda sürecek.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu