Güncel

Roboski’nin dağları, kardır borandır Ovaları yazdır bahardır

Roboski’nin dağları, kardır borandır

Ovaları yazdır bahardır 

Bu katliama emir veren Tayyip Erdoğan’dır

Roboski’ye giderken aklımı ve vicdanımı sorgulamaya çalıştım. Kolay değil, vicdan ve aklın sınırlarını aşan bir katliamın anmasına gidecektim.

Munzur Çevre Derneği, Dersim Gazetesi ve Dersim dernekleriyle birlikte Roboski’ye gitmeden önce Amed’e gittik. Çok heyecanlıydım. Zira başkenti yeni görüyordum. BDP il binasına gitmek için taksiye bindiğimizde etrafı seyrederken içimden “çok şükür ölmeden başkentimi gördüm!” diye geçirdim.

Başbakanın iddialarına karşın Amed’in yolları ve sokakları temizdi, “belediye başkanımıza teşekkür ederim” dedim. Taksici benim bu sözüme tepki gösterdi ve “yok ağabey, belediye seçimlerimde AKP’ye oy vereceğim” dedi. Taksidekiler olarak şaşırdık! Nedenini sorduğumuzda “bu Kürt kardeşimiz kendi özel çıkarını, Kürt halkının çıkarlarının önünde tutarak bu karara varmış” diye yanıtladı. Taksici ne kadar doğru söylüyordu bilmiyorduk ama “genel seçimlerde oyumu BDP’ye veririm” de diyordu.  

BDP il örgütünde il başkanı Zübeyde hanım bizi ağırladı. İl başkanımızdan Amed’de yaşanan anmaların bilgisini aldık. Başkanımız şu bilgiyi verdi; “İlk defa bugün Amed’de gaz yemedik, Roboskî’de yaşamanı yitiren canlarımızı andık.”

İl başkanı ile Roboskî’ye nasıl gideceğimizi konuştuk. İl başkanımız gerekenleri yaptı ve yolculuğumuzu çok kolaylaştırdı. İl başkanımıza da yardımlarından dolayı teşekkür etmemiz gerekiyor.

Roboskî’ye doğru yola çıkmadan önce Amed Belediyesi’nin yaptırdığı cemevini de görmek istedik. Cemevimizin içerisine girerken, kapıda Sivas’ta yaşamanı yitiren canlarımızın fotoğrafları ile karşılaştık. Heyet olarak onların önünde saygı duruşunda bulunduk ve cemevini gezdik, tek kelime ile mükemmel bir yer olmuş. Oldukça büyük olan cemevinde her şey düşünülmüş. Bizi duygulandıran ve mutlu eden bir ayrıntı ise gördüğümüz Seyit Rıza Konferans Salonu tabelasıydı. Cem tutulan salon, kursiyeler için çalışma odaları, misafirler için yatakhane vb. kısaca her şey düşünülmüş.

Değerli dostlar, burada ayrı bir parantez açmalı, ben cemevinin güzelliğini gördüm, görmeyen dostlar mutlaka görmeli derim. Sadece cemevinin fizik yapısını değil, genel anlayışını da görmelerini isterim.

Halk arasındaki genel önyargıları ve iftiraları çürüten zihinsel değişiminin göstergesi Amed’deki bu cemevi.  Tüm Alevi dostlarım bilmeli ki cemevini yapanlar “ şâfi Kürtlerdir”. Hani “bizim kestiğimizi, pişirdiğimizi yemeyen, Allah bunlara fırsat vermesin” dediklerimizdir. Gelin görün ki ne kadar koca yalanlarla aldatıldığımızın ispatı burası, egemenlerin fitne fesat politikalarını uzaktan değil yaşayarak görmek daha etkili oluyor.  Cemevimiz bu yalanın sonunun geldiğini ve bu yalanları uyduranların da tarihin çöplüğüne atılacağını gösteriyor. Cemevimizde çaylarımızı içip sohbet ettikten sonra, Roboski’ye doğru yola çıktık.

Roboskî’ye giderken güzel dünyamın küçücük bir parçasının nasıl çöle çevrildiği gözlerimle gördüm, bu çölün üzerinde yaşayan bitkileri ve insanları birbirine benzettim. Hepsinin de bir umudu vardı. Örgütlenip egemen güçlere dur demesini bilen bir haldeydiler. 

Ben çok derin duygulara daldım bu coğrafyada, bu zulme karşı insanlar nasıl dayanabiliyor? Arap, Kürt, Türk, Süryani derin derin düşündüm ve şu kanıya vardım: 1000 yıldır bu topraklar üstünde yaşayan en kadim halklardı bunlar. Bu halkları birbirine düşürmek için yüzlerce binlerce oyunlar, hileler yapan da Tayyip Erdoğan’dır. (Munzur Çevre Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Soylu)

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu