Güncel

“Rojava’daki Katliama Sessiz Kalmayağız!”


İstanbul
: Hakların Demokratik Kongresi İstanbul Meclisi’nin çağrısıyla binlerce kişi, Rojava’da yaşanan katliamı protesto etmek için 2 Ağustos günü Galatasaray Lisesi önünde sloganlar ve marşlarla bir araya gelerek eylem düzenledi.

HDK İstanbul Meclisi tarafından Rojava’da yaşanan katliamı protesto etmek amacıyla binlerce kişi bir araya gelerek bir yürüyüş gerçekleştirmek istedi. Fakat polis yürüyüşe izin vermedi ve yürüyüş yapmak isteyen kitleye saldırma hazırlığına girişti. Bunun üzerine HDK İstanbul Meclisi Galatasaray Lisesi önünde bir açıklama gerçekleştirerek hem Rojova halkı için hem de bugün yaşanan polis terörünü protesto etti.

HDK İstanbul Meclisi adına yapılan açıklamada Rojava’daki katliama sessiz kalmayacaklarını belirterek Rojava devrimini selamladıklarını ifade eden açıklamada şunlar söylendi; “ Savaş teskereleriyle, sınır ötesi operasyonlarıyla, savaş çığırtkanlığıyla bu gün kadar hiçbir sorunu çözemediniz, bundan sonra da çözemezsiniz. Batıda da doğuda da politikalarınızın tutmadığını, karşılık bulmadığını artık görmelisiniz. İçerde ve dışarıda Kürt halkının bütün demokratik halklarının kabulü için yükselen sese kulak verin. Savaş uçakları kaldıracağınıza, sivil halkın üzerine çeteleri saldırtacağınıza, Kürt halkının kazanımlarını tanıyın, uzatılan barış elini tutun ve adım atın. Elinizi, çetelerinizi Rojava’dan çekin. Rojava Halkı Yalnız değildir.

Açıklama bitirdikten sonra kitle polis yasağına karşın, polis barikatlarını geçerek Taksim etrafına yürümeye başlandı.  Kitle sloganlarla Fransız Konsolosluğu önüne kadar yürüyerek eylemi sonlandırdı.

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=bXsgNGxdHYI&feature=c4-overview&list=UUWFEQBbmxiBnrH-MWJCwt6w{/youtube}

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu