GüncelManşet

Roman Soykırımı kınandı

 

İstanbul: 933 ve 1945 yılları arasında on binlerce Avrupalı Roman’ın (Roma ve Sinti), Nazi zulmüne uğradığı ve uzun yıllar maruz kaldıkları ön yargıların yanı sıra, Romanlar, Nazi rejimi tarafından “Üstün Aryan ırkının” biyolojik saflığına ve gücüne bir tehdit oluşturan “asosyal” ve “aşağı ırk” olarak görüldü. İkinci Dünya Savaşı sırasında Naziler ve işbirlikçileri on binlerce Romanı kadın, çocuk, yaşlı demeden katletti. Ve Naziler tarafından öldürülen Romanların sayısının 500 bin civarında olduğu tahmin edilmektedir.

Yaşanan katliamı unutmamak ve unutturmamak için Sıfır Ayrımcılık Derneği ve Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De Platformu da yaptıkları bir duyuruyla 2 Ağustos Cumartesi günü, Galatasaray Meydanı’nda Roman Katliamı’nı kınadı.

Türkiye’de ilk defa bir açık hava etkinliğiyle anılan Roman Soykırımı, karanfiller ve yakılan mumlar ile “Roman Soykırımını Unutmayacağız” yazılı, resimli döviz açarak başlayan eylem, çalınan ağıtla devam etti.

Devamında Romen Soykırımı’nın unutulmadığı ve kınandığını belirten bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamayı Sıfır Ayrımcılık Derneği Başkanı Elmas Aruz okudu. Açıklamada; “Alman devleti savaş sonrası Nazi zulmünün mağduru Yahudilere tazminat ödemiş olmasına karşın, Romanlar bundan yararlanamadığını” belirterek soykırımın izlerinin hala devam ettiğini ifade etti. “Roman Soykırımı Alman devleti tarafından ancak 1982 yılında tanındığını” belirterek Türkiye’de Soykırımın ne kamu kurumları ne de hükümet nezdinde tanınmış veya gündeme alınmış değil” diyerek “Aynı Avrupa’da olduğu gibi, bugün “Türkiye’de de Romanlara yönelik ayrımcılık yaygın” bir hal aldığını belirtti.

“Kentsel dönüşüm gibi merkezinde insan olmayan, rant paylaşımına yönelik projelerle Roman vatandaşların yaşam alanları da ellerinden alınıyor; tam bir yoksulluğa mahkum edildiğini” açıklayan Aruz, “Irkçıların hedefi olan Romanlar, Selendi örneğinde olduğu gibi linç girişimlerine maruz kaldıklarını” belirterek mağdur olmalarına karşılık, bir suçlu gibi sürgün edildiklerini ifade etti.

Eylem dinlenen ağıtla son buldu.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu