Güncel

Sadece Mart ayında 182 yaşam hakkı ihlali yaşandı!

Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun hazırladığı rapora göre, Mart ayında 182 yaşam hakkı ihlali yaşandı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “Mart 2021 Hak İhlalleri Raporu” nu açıkladı. Rapora göre, Mart ayında 182 yaşam hakkı ihlali yaşandı. Bu kapsamda hapishanede 5, iş cinayetlerinde 142, kadın cinayetlerinde 28 yaşam hakkı ihlali yaşandı. Mültecilere yönelik 3, nefret suçları kapsamında 1, polis ve asker araçlarının neden olduğu olaylarda 1 (çocuk), kara mayınları, sahipsiz bomba ve patlayıcılar sonucu 2 (çocuk) kişinin yaşam hakkı ihlal edildi.

Raporda işkence olayları başlığında yaşanan hak ihlalleri sayısı 371 olarak belirtildi. Bu temelde 138 işkence olayı yaşanırken, hapishanelerde işkence ve kötü muamele sayısı ise 233 olarak ifade edildi.

İfade özgürlüğü ihlali

Düşünceyi ifade özgürlüğü kapsamında yaşanan hak ihlalleri sayısı ise 173. Bu kapsamda mahkum olan gazeteci, yazar, yayıncı sayısı 8, gözaltına alınan gazeteci sayısı 6, dava/soruşturma açılan gazeteci sayısı 5, gazetecilere dönük saldırı sayısı 1, toplatma, ceza, erişim engelleme kararları 135, basılan yayınevi 1, düşünceyi ifade nedeniyle gözaltına alınan, tutuklananlar 7, düşünceyi ifade nedeniyle mahkum olan sayısı 10 olarak belirtildi.

Örgütlenme özgürlüğü

Raporda örgütlenme özgürlüğü kapsamında yaşanan hak ihlalleri sayısı 25 olarak belirtildi. Bu kapsamda tutuklanan belediye başkanı, milletvekili, parti yönetici sayısı 15 iken mahkum edilen sayısı 6 olarak ifade edildi. Kayyım atanan/görevden alınan belediye, muhtarlık sayısı 1, basılan parti, dernek, meslek örgütü 1, kapatma davası 1, milletvekilliği düşürme kararı 1 olarak belirtildi.

Eylem ihlali

Raporun devamında şunlara yer verildi, “Toplantı gösteri özgürlüğü kapsamında yaşanan hak ihlali sayısı toplamda 392. Müdahale edilen etkinlik, basın açıklaması 25, yasaklanan etkinlik, gösteri, tiyatro 9, etkinlik ve eylemlerin yasaklandığı iller 8, basın açıklaması, etkinlik, eylemlerde gözaltına alınanlar, tutuklananlar sayısı ise 325. Basın açıklaması, etkinlik ve eylemler nedeniyle 25 kişi mahkum edildi.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu