Kadın

Şahmaran Kadın Platformu: Baskılarınız bizi yıldıramaz!

Kadın mücadelesine dönük saldırılara karşı bir açıklama da Mardin'deki Şahmaran Kadın Platformu'ndan geldi

Jinnews’in haberine göre; Mardin Şahmaran Kadın Platformu son dönemde artan kadına dönük şiddeti ve tutuklanan Rosa Kadın Derneği üyelerine ilişkin bir açıklama yaptı. KESK Mardin Şube Binasında yapılan açıklamayı kadınlar adına platform üyesi Aysel Erol okudu.

‘Ülke cezaevine dönüşmüş durumda’ 

Türkiye’nin Kürt halkı başta olmak üzere demokratik kitle çalışanları, insan hakları aktivistleri, siyasetçiler, gazeteciler ve tüm muhalifler için bir hapishaneye dönüştüğünü ifade eden Aysel, “  Tüm muhalif kişi ve kurumlar; hükümet ve yargı işbirliğiyle hedef alınmakta, siyasi parti faaliyetleri ve sivil toplum çalışmaları ‘’terörizm’’ şeklinde kriminalize edilerek yaftalanmaktadır. ‘’Terörizm” sözcüğünün gücünü keşfeden iktidar, bu şekilde hukuksuz operasyonlara kılıf uydurmayı amaçlayıp bu hukuksuz operasyonlara karşı oluşacak toplumsal dayanışma ve desteği engellemeyi hedeflemektedir. Virüsü araçsallaştıran AKP iktidarı bunu fırsat bilerek bir yandan eylem ve etkinlikleri yasaklamakta, diğer yandan ise ekonomiyi önceleyerek emekçileri çalışmaya zorlamaktadır” dedi.

‘Mücadeleden geri adım atmayacağız’ 

AKP iktidarının keyfi uygulamalarla, hukuku çiğnediğini ve suç işlediğini belirten Aysel, bu uygulamalara karşı kadınlar olarak mücadele etmeye devam edeceklerini ifade etti. Aysel, “ Mücadelemizi daha da büyüteceğimizi ve faşizan uygulamaların biz kadınları mücadeleden vazgeçirmeyeceğini belirtmek isteriz. Rosa Kadın Derneği’ne yapılan saldırıyı kınıyoruz. Rosa Kadın Derneği’nin çalışmalarını destekliyor ve bu mücadelede yılmadan emek veren kadın arkadaşlarımızın verdiği mücadelenin yanında yer alıyoruz.Kadın mücadelesi yargılanamaz. Baskılarınız bizi yıldırmaz” diye konuştu.
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu