Manşet

Sakine Dersim’deydi…

9 Ocak günü Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Kürdistan Enformasyon Bürosu’nda katledilen Sakine Cansız Dersim’de düzenlenen törenle ölümsüzlüğe uğurlandı.

Amed’de yüz binlerce kişinin katıldığı törenin ardından 17 Ocak günü Dersim’e getirilen Sakine Cansız Mazgirt ilçesine bağlı Seyitli köprüsünde oluşturulan yüzlerce araçlık konvoyla Dersim merkezde bulunan Cemevine getirildi.

“Şehîd Namirin” sloganlarıyla ve kitlesel bir şekilde karşılanan Cansız’ın naaşı ertesi gün yapılacak cenaze töreni için Cemevinde bekletildi.

 

Kadınlar Sakine’nin cenazesini omuzladı

18 Ocak günü sabah erken saatlerden itibaren Dersim halkı cemevine akın etti. Dersim ilçelerinden de katılımın yoğun olduğu gözlemlenirken çevre illerden de törene katılım sağlandı.

Kitle sık sık Şehîd Namirinve “Sakine Yoldaş Ölümsüzdür” sloganları attı. Cansız’ın tabutu PKK bayrağı, beyaz tülbent ve kırmızı karanfillerle süslenirken, Cemevinin karşısındaki tepeye Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in büyük boy fotoğrafları ve Partizan imzalı katledilen üç kadın militanın resimlerinin olduğu “Kürdistan’ın Üç Kızıl Karanfili Ölümsüzdür” pankartları asıldı.

Cemevinin önünde toplanan kitle sloganlarla şehir merkezine oradan da Alibaba Mahallesi’nde bulunan evine getirildi. Alkışlar, sloganlar ve zılgıtlarla taşınan Sakine Cansız evinin önünde yapılan dini törenin ardından kadınların omuzlarında tekrar cemevine taşındı.

Cemevi önünde toplanan kitle ilk olarak Sakine Cansız şahsında tüm devrim ve Kürdistan şehitleri için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Cemevi önüne kurulan platformda konuşmalar gerçekleştirildi.

BDP İl Başkanı Şerafettin Halis, Belediye Başkanı Edibe Şahin, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül, Milletvekili Levent Tüzel, BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ve BDP milletvekili Aysel Tuğluk birer konuşma yaptı.

Konuşmalarda Sakine Cansız cinayeti lanetlenirken, katliamın faillerinin bulup açığa çıkartılması dile getirildi. Katliamın başlatılan barış sürecini baltalamaya yönelik olduğu, barışta ve özgürlük mücadelesinde ısrar edileceği ifade edildi.

Cemevinde yapılan törenin ardından kitle Belediye Asri mezarlığına kadar yaptığı yürüyüşün ardından Cansız’ın naaşı sloganlarla toprağa verdi.

Cenaze süresi boyunca esnaf kepenk kapatarak katliamın protesto etti.

Dersim Partizan

 

Foto Galeri için bakınız:

http://ozgurgelecek10.net/foto-galeri.html?func=viewcategory&catid=76

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu