Güncel

“Saldırılara karşı savunma susmayacak”

Avukat Dayanışması, stajyer avukat Tuğçe Boğa’nın bir memur tarafından fiziksel ve psikolojik şiddete maruz bırakılmasını kınadı.

Avukat Dayanışması, stajyer avukat Tuğçe Boğa’nın Bakırköy Adliyesi Staj Eğitim İşlemleri Bürosu’nda görevli bir memur tarafından fiziksel ve psikolojik şiddete maruz bırakılmasını yaptığı açıklama ile kınadı. Bakırköy Adliyesi önünde gerçekleşen açıklamaya çok sayıda avukat katıldı.

“Saldırılara karşı savunma susmayacak” pankartının açıldığı açıklamada sık sık “Savunma susmadı susmayacak” sloganları atıldı.

İstanbul Hukuk Barosu Sözcüsü Gökmen Yeşil, genç avukatlara yönelik fiziki ve psikolojik şiddetin gün geçtikçe arttığına dikkat çekerek, bu hukuksuzluğun ve şiddetin bitirilmesi için pratik ve sonuç alıcı tedbirlerin alınması gerektiğini belirtti.

Hukuksuzlukların yanı sıra bir de psikolojik şiddete maruz kalmak istemediklerini ifade eden Yeşil, “Adliyelerde idari amirlerin baskısına maruz kalan kamu emekçisi arkadaşlarımızın da yaşadıkları şiddete karşı mücadele etmelerini istiyoruz. Avukatlar sadece bireysel iş takibi yapan meslek grubu değildir. Avukatlık adliyedeki tüm kamu emekçilerinin haklarını savunan ve bunu gönüllü yapan kolektif bir kurumdur. Biz bu şiddetlere sessiz kalmayacağız. Herkes yerini, hukukunu ve sınırını mutlaka bilmelidir” diye konuştu.

Avukat Dayanışması adına yapan avukat Seher Erciş, avukatların adliyelerde, karakollarda, devlet dairelerinde ve mesleklerini icra etmeye çalıştığı her alanda çeşitli biçimlerde sözlü ve fiziki şiddete maruz kaldığını söyledi.

 

Erciş, avukatlara yönelik gerçekleştirilen her saldırının aynı zamanda avukatlık mesleğine de yönelik bir saldırı olduğunu belirterek, “Nasıl ki baroları bölerek ‘sesini çıkarmayan’ avukatlar yaratılmak isteniyorsa, kendi hakkını savunan, mesleğini inandığı doğrular ve ilkeler temelinde icra etmek isteyen avukatlar da her anlamda şiddete maruz bırakılarak susturulmaya çalışılıyor. Bizler bir kez daha burada hep bir ağızdan ‘Savunma Susmayacak’ diyoruz” ifadelerini kullandı.

Avukatların uğradıkları şiddetin sadece fiziksel şiddet ile sınırlı kalmadığını söyleyen Erciş, “İşçi avukatlar büyük hukuk bürolarında mobbinge maruz bırakılarak ve uzun mesai saatlerine mahkum edilerek sömürünün türlü haliyle karşılaşmakta, kadın avukatlar cinsel taciz ve saldırılara maruz kalmakta, kendi işini yapmaya çalışan genç avukatlar vergi yükleri ve ekonomik koşullar altında ezilmekte, stajyer avukatlar sigortasız ve ücretsiz bir şekilde çalıştırılmaktadır. Son zamanlarda giderek artan avukat intiharları, geldiğimiz noktanın vahametini göstermesi açısından kaygı vericidir. Bu duruma karşı dayanışmayı büyütmenin tam zamanıdır” dedi.

Mesleklerini icra etmenin gün be gün daha da zorlaştığını dile getiren Erciş, avukatlara yönelik keyfi uygulamalara son verilmesi istedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu