Güncel

“Saldırıların sorumluları hükümet, YÖK ve kayyum Melih Bulu’dur”

Eğitim Sen Üniversiteler Şubeleri, Boğaziçi direnişine yönelik polis şiddetinin sorumlularının hükümet, YÖK ve kayyum Melih Bulu olduğunun altını çizdi.

Eğitim-Sen Ankara 5 Nolu Üniversiteler Şubesi, Eğitim-Sen İstanbul 6 Nolu Üniversiteler Şubesi, Eğitim-Sen İzmir 3 Nolu Üniversiteler Şubesi, Eğitim-Sen Kocaeli Üniversite Temsilciliği, Eğitim-Sen Muğla Sıtkı Koçman Üniversite Temsilciliği, nefret söylemi ve öğrencileri hedef alan saldırılara karşı mücadele çağrısı yaptı.

Boğaziçi Üniversitesi’nde kayyum rektöre karşı bir aydır süren direnişin hatırlatıldığı açıklamada, başta LGBTİ+’lar olmak üzere bütün Boğaziçi bileşenlerine karşı  başlatılan linç ve sindirme politikasının devam ettiği kaydedildi.

“Öncelikle bilinmelidir ki, ifade özürlüğü insanlığın kolektif mücadelesinin sonunda kazanılmış bir haktır ve sanat eserleri de ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmektedir.

LGBTİ+ hakları insan haklarıdır ve tartışmaya açık değildir” denilen açıklamada, kayyum rejiminin sistematik olarak yürüttüğü nefret söylemi ve provokatif girişimlerle protestoları bitiremeyince bir kez daha öğrencileri ölçüsüz bir polis şiddetiyle yüz yüze bıraktığını belirtti.

Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan polis şiddetinin sorumlusunun hükümet, YÖK ve Boğaziçi’nin kayyumu Melih Bulu olduğunun altı çizilen açıklama şöyle devam etti:

“Tutuklanan, ev hapsine çarptırılan ve gözaltına alınan tüm öğrencilerimizin derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Başta LGBTİ+’lar olmak üzere öğrencilerimizi hedef alan her türden ayrımcı, dışlayıcı, ötekileştirici yaklaşıma son verilmesini istiyoruz. Üniversite’nin değil, Saray’ın iradesiyle o koltukta oturan kayyum Melih Bulu’nun derhal istifa etmesini bekliyoruz.

Toplumun tüm kesimlerinin parasız, bilimsel, kamusal, eşit, anadilde ve nitelikli bir eğitim görmeleri için insan, toplum ve doğa yararına bir üniversite için mücadelemize; Boğaziçi Üniversitesi bileşenleriyle dayanışmaya devam edeceğiz. Kayyumlar gidecek; üniversiteleri, bizler, üniversitelerin gerçek bileşenleri yöneteceğiz”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu