Güncel

Salih Muslim: “Suriye halkı kendini savunacaktır”

H. Merkezi: Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Nusra çeteleri (Ceyş El-Fetih) Cerablus’u işgal etmek amacıyla karadan dün sabah saatlerinde Suriye topraklarına girmesinin ardından Med Nuçe’ye konuşan PYD Eşbaşkanı Salih Muslim, “Türkiye’nin, AKP’nin hedefi Kürt halkını yok etmek, oradaki kazanımları yerle bir etmektir” dedi. Türkiye’nin bunu daha önce DAİŞ yoluyla yapmak istediğini belirten Muslim, “Kobanê’ye saldırısı, Serêkaniye’ye saldırısı buna örnektir. Bununla başaramadı. DAİŞ git gite yenildi, sonra başkalarıyla yapmak istedi, onlar da yenildi. Şimdi artık kendisi çok maceracı bir şekilde başka bir devletin topraklarına, başka toprakların egemenliğine saldırıyor” dedi.

Suriye’nin geleceğine bölge halkları karar vermelidir

“Bu bir anlaşma sonucu mudur, Türkiye Rusya ya da rejimle mi anlaştı” sorusuna Muslim şu yanıtı verdi: “Suriye rejim olarak zaten bir şey yapamıyor, elleri, kolları bağlıdır. Olsa olsa onlarla İran arasında bir anlaşmanın sonucu olabilir. Rusya veya Amerika’dan onay aldıklarını tahmin etmiyorum. Önümüzdeki günlerde daha fazla açığa çıkacaktır. Türkiye’nin bahanesi ne olursa olsun, bu uluslararası anlaşmalara da ters düşüyor. Çok maceracı bir politikadır bu ve muhakkak Türkiye’nin başına çok bela olacaktır.

Suriye’nin geleceğine bölge halklarının karar vermesi gerektiğinin altını çizen Muslim, “Ne olursa olsun oradaki bölge bizim bölgemizdir. Suriye halklarının bölgesidir, Kürtlerdir, Türkmenlerdir, Araplardır, en iyisini, ne yapacağımızı en iyisini biliriz” diye belirtti.

“QSD halkını savunacaktır”

Türkiye’nin harekatını sürdürme planlarına ilişkin ise Muslim şu değerlendirmeyi yaptı: “Cerablus Askeri Komutanı’nın infazı gibi komplolarla bu iş yürütülemez. Uzun vadeden bahsediyoruz. Bugün Türkiye Silahlı Kuvvetleri güçlüdür, bazı yerlere girebilirler ama önümüzdeki günlerde başlarına çok büyük belalar açılacaktır. Kendi işbirliğiyle yaratılmış bazı çevrelerle bütün bölgeyi işgal etmek, tüm dengeleri alt üst ediyor. Bu kabul edilemez, bir işgaldir. Biz nasıl ki topraklarımızı kendimiz savunduysak, muhakkak Suriye halkı da kendini savunacaktır. Demokratik Suriye Güçleri karşısında kim olursa olsun halkını savunacaktır.

Bazı temaslar için Güney Afrika’da bulunan Muslim, Cerablus saldırısına ilişkin diplomatik temaslarda da bulunduklarını sözlerine ekleyerek, “Görüştüğümüz kişiler oluyor. Hepsi bizim yanımızdadır, kimse bu saldırıyı kabullenmiyor. Bu işgal, uluslararası arenada kimsenin kabul edeceği bir şey değil” diye konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu