Güncel

Sağlık işçileri “kahraman polisin” şiddetini kınadı

İstanbul: Bugün Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde biraraya gelen SES, İTO ve Dev Sağlık-İş Sendikası; 1 Mayıs günü polisin hastane içerisine kadar gaz bombaları attığı saldırıyı protesto etti.

Türkiye’nin birçok il ve ilçelerinde yapılan eylemlerde, polis; kullandığı plastik mermi ve biber gazından yaraladığı ve bir ömür hastalığa mahkum ettiği insanlarla yetinmemiş olsa gerek, bir de hastanelere saldırmaya başlamıştır.

Bu 1 Mayıs’ta da İstanbul-Okmeydanı’nda bulunan hastanenin içerisine kadar giren polis, hasta yakınlarının dahi alınmadığı bölümlere dahi giriş yapmış, bütün hasta ve hastane çalışanlarına günü “zehir” etmiştir.

Baskılar sağlık işçilerini yıldıramayacak!

Bu duruma sessiz kalmayan İstanbul Tabip Odası (İTO), Dev Sağlık-İş ve Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) bugün saldırının gerçekleştiği Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

SES üyesi işçi temsilcisi Akife Aktaş bir konuşma gerçekleştirdi. Aktaş konuşmasında, bu hastanede çalışan sağlık işçilerinin daha fazla olduğunu ama emeğinden ve ekmeğinden olmaktan korktukları için açıklamaya katılmadıklarını belirtti. Aktaş konuşmasının devamında savaş esnasında dahi hastanelerin büyük bir titizlikle korunması gerektiğine ama Türkiye’de hastanelerin savaş alanına çevrildiğine değindi.

Sağlık işçileri sık sık, “Sağlık haktır, engellenemez”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Yaşasın 1 Mayıs” sloganlarını atılar. Konuşmanın ardından basın açıklamasını SES Şişli Şube Başkanı Fadime Kavak gerçekleştirdi.DSCF7938

Kavak yaptığı açıklamada, egemenlerin yoğun gaz kullanarak insanları nefes alınmayan alanlarda zehirlediğini ve hükümet diktatörlüğünün dizginlenemez saldırganlığa ulaşarak insanlara yaşam güvencesi vermediğini belirtti.

Kavak açıklamanın devamında, polis şiddeti sonucu acılar içerisinde kıvranarak ilk yardım için hastaneye sığınan insanlara her Hipokrat yemini eden sağlıkçının görevi olduğuna değindi. Kavak, yasaklanması istenilen biber gazının R. Tayyip Erdoğan’ın “kahraman polisleri” tarafından bol bol kullanıldığını belirtti. Daha sonra 1 Mayıs’ta atılan biber gazı ve plastik mermi kapsüllerini topladıkları poşetten basının önüne döken Kavak; “Bu olayı teşhir etmek boynumuzun borcu” dedi.

Kavak son olarak hastaneye polis tarafından yapılan saldırıya karşı, Sağlık Bakanlığı’nı, Vali’yi, hastane yönetimini ve ilgili görevlileri duyarlı olmaya davet etti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu