Güncel

Sarıgazi’de Beşler anması (yenilendi)

 

İstanbul: Beşler’in Dersim’de toprağa verilmesinin ardından Sarıgazi Munzur Kültür Derneği’nde Beşler için bugün(8 Haziran) anma etkinliği düzenlendi.

Beşler nezdinde tüm devrim şehitleri için yapılan saygı duruşunun ardından yapılan açılış konuşmasında savaşın doğasının kayıplara her zaman açık olduğu, ödenen bedelin ağırlığını kaldırmak için tüm güçle mücadeleye yüklenilmesi gerektiği dile getirildi.

Daha sonra ise, Beşler’in cenazelerini teslim almaya giden ailelerden birisi konuşarak cenazelerin teslimja alınması sürecini anlattı. yoğun bir engellemeyle karşılaşılmadığını vurgulayan şehit yakını, ailelerin kararlı duruşundan bahsederek, cenazelerin alınması sürecinde duygusal anlar yaşandığını belirtti. konuşmnanın ardından ise 5 kızıl karanfil için şiirler okundu.

Gebze Hapishanesi’nde tutsak Partizan kadınların anma etkinliklerine gönderdikleri mesaj anmaya katılan kitleye aktarıldı ve Nurşen Aslan’ın 1 Şubat parti ve devrim şehitlerini anma etkinliğinde yaptığı konuşma okundu.

Beşler’i anlatan sinevizyon gösterimi anmaya katılan kitle tarafından coşkuyla karşılandı.

Sinevizyon sonrasında Güzel Ana söz alarak 5 Haziran günü 5 kızıl karanfilin toprağa verilmesi için yapılan törende yaşadığı duyguları dile getirdi.

Ardından Partizan’ın anma etkinliği için hazırladığı mesaj okundu. Mesajda “Beşler zulmün kalelerine çekilen bayrak; katliamlara, yok sayılmaya, sömürüye karşı isyan; zorla bastırılmaya çalışılan öfkemizin adıdır. “ denilerek onları anmanın Gezi şehitlerini, Soma’da katledilenleri,Uğur Kurt’u, Lice’de kalekollara karşı direnişte ölümsüzleşen Ramazan Baran ve Baki Akdemir’i anmak olduğu ifade edildi.

Yeni Demokrat Gençlik adına okunan mesajda ise “5 Kızıl Karanfili yitirmenin acısıyla daha da büyüyen öfkemizi , onların anısını yaşatma bilincine dönüştürüyoruz; öfkemizi örgütlüyoruz. Zulmün kalelerine yönelen ne varsa onla isyanımızı büyütüyoruz. Gençliğin isyan ateşiyle mücadelelerini selamlıyoruz” denildi.

Mesajların okunmasının ardından Lice’de 2 haftadır kalekollara karşı süren direnişe değinilerek 7 Haziran günü 2 kişinin katledilmesi nedeniyle etkinlik sonrası için Kadıköy’e katillerden hesap sormak üzere çağrı yapılarak etkinlik sona erdirildi.

[widgetkit id=753]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu