GüncelManşet

(video)Sarıgazi’de işçi paneli

Kartal: Sarıgazi’de dün (14 Haziran) akşam saat 19.00’da, Kızıl Dereliler Derneği’nde Devrimci Demokrat Sendikal Birlik’in düzenlediği, 15/16 Haziran’ın da ruhuyla,

Taşeronlaşmaya ve güvencesizliğe karşı mücadele ve güncel görevlerimiz” konulu bir panel gerçekleştirildi.

Dün akşam saatlerinde düzenlenen panelde 15/16 Haziran Büyük İşçi Direnişi, sendikalarda örgütlenmenin önemi ve fabrikalarda sendikal faaliyetin işçi sınıfına neler kattığı tartışıldı. İlk olarak iş yerlerinde katledilen işçiler ve tüm devrim şehitleri nezdinde saygı duruşu gerçekleştirildi. Saygı duruşunun ardından işçi sınıfının dünü ve bugününü anlatan bir sinevizyon gösterimi yapıldı. Sinevizyonun ardından İsyan Ateşi’nin ezgileriyle devam etti. Sempozyumun gerçekleştiği salonda, “15/16 Haziran’dan Soma’ya direnen işçiler kazanacak” yazılılı dövizler asıldı.

Sinevizyonun ardından Gebze, M&T Fabrikası’nda direnişte olan Birleşik Metal-İş üyesi işçiler konuşma yaptılar. Konuşmayı işçi temsilcisi Samet Tükel yaptı. Tükel konuşmasında, Soma’da katledilen işçilerin, Gezi İsyanı’nın ve Lice katliamlarının birbirlerinden bağımsız olmadığını, örgütlülüğün bu noktada devreye gireceğini ve işçilerin örgütlü mücadele dışında kurtuluşunun olmadığını belirtti. Tükel devamında kölece çalışma koşullarını reddettiklerini ve örgütlü mücadeleden vaz geçmeyeceklerine vurgu yaptı. Direnişin başarı ya da başarısızlıkla sonuçlanmasının bir öneminin olmadığını, önemli olanın işçi sınıfına katabildikleri sınıf bilincinin olduğunu belirtti.  

Tükel’in ardından, konuşmacılardan Deriteks Eğitim Uzmanı Engin Çelik, işçi haklarından ve yasalardan bahsetti. Çelik konuşmasında, sendikalaşmada son yıllarda düşmeler olduğunu ve bunda burjuva medyanın da büyük rolü olduğunu, hiçbir gazete ve televizyonda direniş haberlerinin yayınlanmadığını vurguladı. Devletin kendi koyduğu yasaları çiğnediğini belirten Çelik, taşeron çalışmanın ucuz iş gücücüne dayalı bir politikadan başka bir şey olmadığını belirtti.

“Sarıgazi’de bütün fabrikalara girmektir hedefimiz”

Çelik’in ardından, konuşmacılardan DDSB temsilcisi Aysel Kaya, 15/16 Haziran Büyük İşçi Direnişi’nin proletaryanın sadece dününü değil yarınını da etkilediğini ifade ederken, Sarıgazi DDSB olarak bölgedeki bütün fabrikalarda 15/16 Haziran’ın ruhu ile örgütlenme mücadelesi yürüteceklerini belirtti. Kaya devamında, devrim mücadelesinin öncü gücünün işçi sınıfı olduğunu ve işçi sınıfının içerisinde örgütlenme faaliyetleri yürütülmedikçe, mücadelenin olduğu yerden zerre kadar ilerlemeyeceğini vurguladı. Sendikalarda koltuklarını kaybetmemek için işçi sınıfını örgütlemeyen anlayışların bulunduğuna değinen Kaya, aynı zamanda da bu anlayışları eleştirdikleri gibi, sarı sendikalalara karşı mücadele edeceklerini belirtti. Kaya, hedeflerinin bulundukları her alandaki fabrikalara atölyelere girmek, örgütlenmek ve örgütlemek olduğuna değindi

Konuşmaların ardından kısa soru ve cevaplarla panel sona erdi.

 

[widgetkit id=767]

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=rA6wkuELz1g&feature=youtu.be{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu