GüncelManşet

(video yenilendi) Sarıgazi’de Kaypakkaya anması

İstanbul: Komünist önder İbrahim Kaypakkaya 17 Mayıs günü katledilişinin 40. yılında, “İbrahim Kaypakkaya nerede direniş ve mücadele varsa orada yaşıyor” şiarıyla Sarıgazi’de yapılan eylemle anıldı.

Partizan ve DHF’nin ortak örgütlediği anma Vatan İlköğretim Okulu önünde başladı. “Katledilişinin 40. yılında komünist önder İbrahim Kaypakkaya ölümsüzdür” yazılı pankart açılan eylemde sık sık, “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya”, “Gerillalar ölmez yaşasın halk savaşı”, “İbrahim Kaypakkaya ölümsüzdür”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganları atıldı. Eyleme ESP, Mücadele Birliği, BDP, AKA-DER’de katılarak destek verdi.

Marşlar ve sloganlar eşliğinde Demokrasi Caddesi’nin başına yüründü. Burada anma programı saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşunun ardından Partizan ve DHF adına ortak basın açıklaması okundu. Basın açıklamasında İbrahim Kaypakkaya’nın Amed zindanlarındaki direnişi hatırlatılarak o günlerden bugüne direnişin ve mücadelenin simgesi olarak bir direnme geleneği yarattığına vurgu yapıldı. Kaypakkaya’yı ananlara, adına türkü söyleyenlere, ismini telafuz edenlere dahi cezalar yağdırıldığı hatırlatılan açıklamada, Kaypakkaya’nın egemenlerce, ihtilalcı komünizmin Türkiye temsili’ olarak görülmesinden kaynaklı olduğu söylendi. Kaypakkaya’nın düşüncelerinin günümüzde güncelliğini koruduğuna vurgu yapılan açıklamada Reyhanlı katliamınada değinilerek; “11 Mayıs günü Reyhanlı’da yüzden fazla kişinin yaşamını yitirdiği katliamın ardından devletin sözcüsü AKP, emperyalistlerin Suriye planlarına paralel yürüttüğü politikalarında kan gölüne batmıştır. Roboski katliamında da görüldüğü üzere halkın kanını dökmeye ve de bunun üzerinden politika yapmaya devam eden AKP, bu kez de katliamın sorumlusu olduğu gerçeğini gizleyememiştir. Kaypakkaya’yı andığımız bugün de, bir kez daha haykırıyoruz ki; Kaypakkaya emperyalizme ve onun uşaklığına soyunanlara karşı mücadelenin adı olmaya ve onu anmaya devam eden bizlerin de bu mücadelenin yürütücüsü olmaya devam edecek ve Reyhanlı katliamının hesabını soracağız” denildi. Açıklama egemenlerin Kaypakkaya’yı anıp, sahiplenenlere yönelik pervasızca saldırılarına karşın, “Biz de buradan bir kez daha haykırıyoruz ki; aradan 40 yıl değil 80 yıl da geçse onu anmaya, onun mücadelesini yürütmeye devam edeceğiz” denilerek sonlandırıldı.

Açıklamanın ardından anma atılan sloganlarla sonlandırıldı.

[widgetkit id=106]

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=qd8NMaI5iXo{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu