Kadın

Sarya için taziye çadırını kadınlar devraldı

 

Kartal: Kobanê’nin Güney Cephesi’ndeki Termik yolu üzerinde YPG’nin düzenlediği operasyon sırasında şehit düşen MLKP Savaşçısı Sibel Bulut (Sarya/Eylem Deniz) için Kadıköy’de açılan taziye çadırında nöbeti kadınlar devraldı. Çadırda açıklama yapan Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) üyeleri Sibel Bulut’un mücadelesini büyütmek için Rojava devrimini sahiplenme çağrısı yaptı.

Kobanê kadın devrimidir savunacağız” yazılı pankart açılan eylemde “Kobanê direniyor, kadınlar savaşıyor”, “Sibel Bulut yoldaş ölümsüzdür”, “Yaşasın Kobanê direnişimiz”, “Yasemin’den Sibel’e sürüyor mücadele”, “Jin jîyan azadî” sloganlarının atıldığı eylemde  SKM adına basın açıklamasını Fadime Çelebi yaptı.

kadıköy sibel bulut eylemi 1Çelebi açıklamada, Sibel Bulut’un Rojava kadın devriminin sembollerinden biri olduğunu belirterek, gazetecilik de dahil mücadelenin bir çok alanında yer aldığını belirtti. Sibel Bulut’un Kobanê’de çatışmaların yoğunlaşması ile birlikte bulunduğu Cizîrê Kanto’nundan Kobanê’ye geçtiğini belirten Çelebi,  “Sarya yoldaşımız hareketli birlikler içerisinde yer alarak Koban’ê düştü düşecel diyenlere inat halkların eşitliği ve kadınların özgürlüğü için sokak sokak, ev ev çatıştı. Sarya yoldaşımız kadın özgürlük mücadelesini bilince çıkartan bir savaşçıydı. ‘Rojava Devrimi bir kadın devrimidir’ diyordu” dedi.

Açıklamada “Sarya ve tüm kadın savaşçılar Kobanê’yi zaferin eşiğine getirdiler. Belki Sarya yoldaşımız zafer halaylarına katışmayacak ama onun izinden yürüyenler özgürlük şarkılarını onun için de söyleyecekler” ifadelerine yer veren Çelebi “Sarya yoldaşa ve tüm şehitlere layık olarak devrim yangınını bölgemizin ve dünyanın dört bir tarafına taşımak onur görevi ve sözümüzdür. Ne pahasına olursa olsun bu sözü tutacağız. Başta komünist kadınlar olmak üzere özgürlükten ve onurdan yana olan tüm kadınları Sarya yoldaşın çağrısına yanıt vermeye çağırıyoruz. Kobanê’nin zafer yürüyüşüne katılmaya davet ediyoruz” şeklinde çağrıda bulundu.

HDP PM üyesi Ayşe Berktay ve sanatçı Pınar Aydınlar’ın da katıldığı basın açıklamasına Partizan Şehit ve Tutsak Aileleri de katılarak destek verdi.

Açıklamada Ayşe Berktay ve Pınar Aydınlar birer konuşma yaptılar. Aydınlar konuşmasında “Bizler Sibel yoldaşımızın, Arin ve Kader’in şahsında tüm savaşçılarımızı selamlıyor ve mücadelelerini sürdürmek için and içiyoruz” dedi.

Eylemde ayrıca Ankara, Antep ve Adana’da taziye çadırlarına yönelik polis saldırısı da kınandı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu