Emek

Savaşa ve zamlara geçit vermeyeceğiz

Mersin: AKP’nin savaş ve son dönemdeki zam politikası Mersin’de protesto edildi.

DİSK, KESK, TMMOB, TTB tarafından çağrısı yapılan eylem, coşkulu ve kitlesel bir şekilde, 20 Ekim Cumartesi günü saat 14.00’te, TTB önünden Taş Bina önüne yapılan yürüyüşlü bir basın açıklamasıyla gerçekleştirildi.

Mersin polisinin kitleyi basın açıklamalarında bir yerden bir yere yürütmeme tavrı, eylemin kitleselliği ve kararlılığı sonucunda -polisin yürütmeme isteğine rağmen- amacına ulaşmadı.

Kitlenin “susma haykır savaşa hayır“, “susma haykır zamlara hayır“, “savaşa değil emekçiye bütçe“, “ABD askeri olmayacağız” ve “yaşasın halkların kardeşliği” sloganlarını sık sık attığı eylemde, yapılan zamların “güncelleme” adıyla duyurulduğuna ve bunun halkı kandırma amaçlı yapıldığına dikkat çekildi.

KESK Dönem Sözcüsü Recep Kara; tarım emekçilerinin, emeklilerin, memurların, özel sektörde çalışanların zaten geçim sıkıntısı yaşadıklarını ve son dönemde yapılan zamlarla da daha zorlu bir sürece girdiklerini belirterek hükümeti eleştirdi. Kara: “Savaş çığırtkanlığı yapanlara inat, ülkede, bölgede ve dünyada için, kardeşlik ve özgürce bir arada yaşamak için, şimdi her zamankinden daha fazla mücadele etmeye kararlıyız! Bu Kararlılığımızda Suriye’de emperyalist müdahaleye hayır diyoruz!” diyerek halkı emperyalist savaşa karşı mücadeleye çağırdı.

Recep Kara: ” Zaman, ekmeğimizi ve geleceğimizi çalanlara artık dur deme zamanıdır! Zaman emperyalist müdahalelere ve AKP’nin içeride ve dışarıda savaşçı politikalarına karşı ülkede barış, bölgede barış çığlığını yükseltmenin zamanıdır.” diyerek basın açıklamasını sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu