GüncelManşet

Savcı: “bilekliğin rengi ne anlama geliyor?”

Ankara: 14 Haziran günü gerçekleştirilen operasyonla gözaltına alınan ADYÖD ve BDP üyesi 8 kişi savcılık sorgusunun ardından tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Tuzluçayır’da yapılan Lice katliamı protestolarının ardından gerçekleştirilen ev operasyonlarıyla çoğu üniversite öğrencisi 8 yurtsever gözaltına alınmıştı. 8 kişinin bugün sabah saatlerinde başlayan savcılık sorgusu sona erdi. Savcı gözaltındaki herkesi tutuklama talebiyle 4. Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk etti.

 

Savcı: “Bilekliğin rengi ne anlama geliyor?”

Gözaltındakilere savcılık sorgusunda yöneltilen sorular ise dikkat çekti. Savcıya göre talimat Abdullah Öcalan’dan alınıyor, dergi okumak, şenliğe katılmak suç ve bilekliğin rengi sakıncalı.

 Sorgu’da gözaltına alınanların Tuzluçayır’de Lice protestosunda yüzü açık ve kapalıyken ki görüntüleri karşılaştıran bir soru yöneltildi. Operasyon sırasında evde çıkan bir bilekliğin renginin ne anlama geldiği, Abdullah Öcalan’ın talimatına göre mi hareket edildiği dair soruların yanı sıra Cebeci Kampüsü’nde gerçekleştirilen alternatif şenliklerle ilgili de sorular soruldu. Evlerde çıkan gençlik ve kadın dergileri de soruların konusu oldu. Ayrıca 1 Mayıs’ta Sıhhiye’de gerçekleştirilen kutlamada atılan sloganlarla ilgili sorular da soruldu.

Gözaltındaki yurtseverlerin mahkeme süreci devam ediyor. 4 Sulh Ceza Mahkemesi salonu önünde de desteğe gelenler bekliyor. Salon önündeki bekleyenlere karşı salon önü çevik kuvvet tarafından tutulmuş durumda.

 16.45 Mahkeme sonuçlandı. Remzi ve Ömer Faruk adlı öğrenciler tutuklandı. Geri kalan 6 kişi ise tutuksuz yargılanacak.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu