GüncelManşet

Sedat Selim Ay, ETHA’ya açtığı davayı kaybetti

İstanbul: Terörle Mücadeleden Sorumlu İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Sedat Selim Ay’ın, ETHA eski Yazıişleri Müdürü Goncagül Telek hakkında açtığı iftira ve hakaret davasında beraat kararı çıktı.

Hakkındaki işkence belgelerini yayınlayan ve işkence gören tanıklarla konuşarak haber yapan Etkin Haber Ajansı (ETHA) hakkında Sedat Selim Ay tarafından “iftira ve hakaret” iddiasıyla açılan davada karar duruşması görüldü.

İstanbul 48. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya ETHA eski sorumlu müdürü Goncagül Telek katılırken, işkenceci Sedat Selim Ay’ın kendisi ve avukatları katılmadı.  Telek’i, Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatlarından Sezin Uçar, Gülhan Kaya ve Özlem Gümüştaş savunurken, duruşmayı Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu Temsilcisi Münevver İltemur izledi.

Duruşmada hâkim; artık bu davayı karara bağlamak istediğini, sürecin herkes açısından yıpratıcı hale geldiğini söylerken; Av. Sezin Uçar, bu işkencelerin mağdurlar tarafından ifade edildiği gibi, mecliste de gündemi meşgul ettiğini vurguladı. Dolayısıyla böyle bir durumun haberinin yapılması kadar doğal başka bir şeyin olamayacağını vurguladı.

Duruşmada son olarak Goncagül Telek savunmasında; Sedat Selim ay tarafından işkence gördüğünü, dolayısıyla yapılan haberlerin dayanaksız olmadığını, nefret unsuru olmadığını dile getirdi.

Mahkeme heyetinin beraat kararının ardından, süreci gazetemize değerlendiren Av. Sezin Uçar; Sedat Selim ay’ın 2012 yılında Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne atanmasının ardından, yaptığı işkencelere karşı birçok şikâyet ve başvuru olduğunu söyleyerek; “Bu konuda yapılan haberlere ve başvurulara karşı Ay’ın şikâyet başvurularına takipsizlik kararı verilirken; ETHA’ya dava açıldı. Yaptığımız itirazların sonucunda mahkeme heyeti davayı ertelemeye çalıştı ancak biz buna da itiraz ettik, çünkü derhal beraat istedik. AİHM kararları ve tanık ifadeleri ile suç sabitti çünkü. Mahkeme de vicdani bir karar verdi. Bu karar, bu konuda açılmış ve beraat kararı verilmiş tek dava. Daha önce açılmış ve devam eden davaların kararlarını etkileyeceğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu