DünyaGüncel

Selanik’teki öğrenci protestosunda polis saldırısı

Selanik'te Kerameos Eğitim Yasasını protesto eden öğrencilere polis gözyaşartıcı gaz ve sersemletici el bombalarıyla saldırdı

Selanik’te, üniversite kampüslerine polisin girmesine izin veren yasayı protesto etmek için eylem yapan öğrencilere polis saldırısı gerçekleşti. Binlerce öğrencinin katıldığı eyleme saldıran polis göz yaşartıcı gaz ve sersemletici el bombası kullandı. Öğrenciler ise polise molotof kokteyl atarak karşılık verdi. Saldırı sonucu bir polisin hastaneye kaldırıldığı, bir öğrencinin de gözaltına alındığı bilgisi verildi.

Yunanistan’da pandemiyi baştan itibaren polisin yetkilerini artırmak ve anti-demokratik uygulamaları hayata geçirmek için kullanan Yeni Demokrasi hükümeti, eğitim bakanı Kerameos’un adıyla anılan bir yasa çıkartmış ve polisin üniversite kampüslerine girişini yasalaştırmıştı.

Yunanistan’da 1967-74 arasındaki askeri cunta döneminde 1973 yılında Atina’daki Politeknik Üniversitesindeki direnişe ordu baskın yaparak, Politeknik kapılarını kırmış, tanklarla öğrencilere saldırmıştı. O tarihlerden Yeni Demokrasi hükümetinin iktidara gelir gelmez çıkarttığı yasaya kadar geçen sürede üniversitelere polis, ordu vb. güçlerin girmesi yasaktı. Dolayısıyla Kerameos Eğitim Yasası sadece öğrencilere yönelik değil, Yunanistan’daki tüm muhalefet güçlerine yönelik önemli bir saldırı olarak kabul ediliyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu