Emek

Semsûr’de işçilere saldırı

H. Merkezi: “İşçiler artık 2 sendikaya birden üye olabilecek”, “Sendikalaşmak, anayasal bir hak” gibi söylemlerle piyasaya sürülen Yeni Sendikalar Yasası’nda yapılan düzenlemelerin işçi ve emekçileri örgütsüzlüğe ittiği ve sendikaları tasfiye amacı taşıdığı bilinen bir gerçek.

AKP hükümeti eliyle gerçekleştirilen bu saldırıda mücadele eden sendikaların varlığına alternatif olarak Hak-İş, Memur-Sen gibi sendikaları palazlandırır; işçilere bu tür sendikalara üye olması için baskı uygular.

Ancak bu her durumda geçerli değildir. Çünkü hedefi işçi sınıfını örgütsüzleştirmek olan sömürü sistemi, yeri geldiğinde “yandaş” olarak bilinen bu sendikaları dahi istemez ve işçi-emekçilerin örgütlü en ufak duruşuna dahi tahammül edemez.

 

“Direniş yeni başlıyor”

İşte bunun bir örneği de Semsûr’da (Adıyaman)yaşandı/yaşanıyor.

Semsûr’da “yandaş” olarak bilinen Hak-İş’e bağlı Öz İplik-İş Sendikası‘na üye oldukları için işçiler işten çıkarıldı.

İşten çıkarılmaya karşı dün (22 Şubat) AKP önüne giderek oturma eylem yapan işçilere polis gaz bombası ile saldırarak 4 işçiyi gözaltına aldı. Adıyaman Emniyet Müdürlüğü’nde alınan ifadelerinin ardından işçiler bugün serbest bırakıldı.

Demokrasi Parkı’nda eylemlerine devam eden işçiler yarın (24 Şubat) organize sanayi bölgesinde Güçlü İplik Fabrikası önünde çadır açarak eylemlerini sürdürecek. İşçiler, “Direniş yeni başlıyor bu haklı mücadelemiz taleplerimiz kabul edilinceye kadar devam edecek” diye belirtti. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu