Kadın

Sen misin aldatıldığını söyleyen!

 

H. Merkezi: Bir kadın eşine, kendisini aldattığı için dava açarsa ne olur? Daha doğrusu bu konu için yargıdan ‘cezalandırma’ talep ederse?

Türkiye’de bu sorunun cevabını vermek biryandan kolay, diğer yandan zor. Kolay olan cevap; elbette erkeğin yargılanmayacağı, yargılansa bile ceza almayacağı. Zor olmasının sebebi ise; davanın sonunda kadının başına hangi absürd bela açılacağ ya da durumun hangi ‘bahaneyle’ kadının aleyhine döndürüleceği sorusunun cevabının kestirilemeyişidir.

İşte öyle bir olay ile karşı karşıyayız yine. Eşine, aldattığı ve şiddet uyguladığı için dava açan Yonca G, aynı zamanda çalşamadığı için 20 bin lira tazminat talep etti.

Elbette eşi inkar edecekti, hatta kadını suçlayacaktı. Eş Bülent G’nin ifadesine bakalım: “Evlendiğimiz günden itibaren sık sık evi terk etti. Ev işlerini yapmıyor, ceplerimi karıştırıp habersiz para alıyor, çocuğumuz ile ilgilenmiyor. Sürekli bilgisayar başında chat yapıyor, erkeklerle mesajlaştığını oğlum tespit edince kavga etmişler ve evi terk edip gitmiştir. Yalan söylemektedir, ameliyat sonrası evde hasta yatmama rağmen benimle ilgilenmemiştir.”

Davaya bakan Ankara 5’inci Aile Mahkemesi Hâkimi Sebahatin Ali Erdem, kusurlu bulduğu Yonca G.’nin eşine 5 bin lira maddi, 2 bin lira manevi tazminat ödemesine hükmetti. Hâkim, ev emekçisi birini tazminata mahkûm ederek bir ilke imza attı.

Tarafların eline iki hafta önce ulaşan karar şu gerekçelere dayandırıldı: “Davalı kadından kaynaklanan bir geçimsizlik bulunduğu, kadının eşi ve çocuğunun ihtiyaçlarıyla ilgilenmediği, ev işlerini yapmadığı, sadâkat hükümlerine aykırı davrandığı, evlilik birliğini temelinden sarstığına karar verilmiştir.”

Kaynak: www.yenidemokratkadin.net

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu