Güncel

Sendikal Güç Birliği “sendikasızlaştırmaya” karşı eylemde!

İstanbul: Mecliste bugün görüşülecek olan “Toplu İş İlişkileri Kanunu tasarısı” olarak geçen “sendikasızlaştırma, örgütsüzleştirme yasası protesto etmek amacıyla Sendikal Güç Birliği saat 13.00’den itibaren oturma eylemine başladı.

Deri-İş, TÜMTÜS, Hava-İş gibi sendikaların bileşeni Olduğu sendikalar Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelerek Taksim Meydanına doğru yürüyüşe geçti. “Yasakçı ve işçi düşmanı ’Sendikalar ve toplu iş sözleşmesi’ kanununa hayır” pankartı açan Sendikal Güç Birliği bileşenleri “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek”, “fabrikalar, tarlalar her şeyin emeğin olacak”, “İşçi düşmanı hükümet istifa” şeklinde sloganlar haykırdı. TÜMTİS, “DHL’de işçi kıyımına, işçi düşmanlığına son” Deri-İş, “Vesayetçi ve yasakçı sendika yasasına hayır”, Hava-İş, “İşten çıkarılan işçiler ve Teknik A Ş’de işten atılan işçiler, işlerine geri alınsın!” pankartlarının yanı sıra birçok döviz taşıyan kitle alkışlar, zılgıtlar eşliğinde Taksim Meydanına geldi.

Meydanda oturma eylemi başlatan işçiler adına Sendikal Güç Birliği Dönem sözcüsü Kenan Öztürk basın açıklamasını okudu.

Öztürk, yaptığı açıklamada, şuanda görüşülen yasanın sendikal hayatı ciddim biçimde değiştireceğini, bu yasa ile birlikte bütün sendikal haklarımızı ellerinden alınarak sendikaların bitirilmek istendiğini vurguladı. Öztürk, “Çalışma Bakanı mecliste itiraf ettiği gibi bu, işverenlerin dayatması ile hazırlanan bu yasa ile işkolu sayısı azaltıp yetki barajları fiilen yükseltiliyor. Bazı yandaş sendikalar büyüsün diye neredeyse kişiye özel düzenlemeler yapılıyor. 28’den 20’ye düşürülen işkolları kademeli olarak yükseltilen barajlar nedeniyle 7 işkolu yetkili tek sendika dahi kalmıyor. 29 sendikanın TİS yetkilerinden alınıyor” dedi.

İktidarı uyardıklarını söyleyen Öztürk, “Bize rağmen yasa yapamazsınız, sendikal haklarımızı elimizden alamazsınız!” diyerek gasp edilen haklarına sessiz kalmayacaklarını duyurdu. Türk-İş ve Hak-İş yöneticilerini kapılar ardında kişisel pazarlıklar yaptığı için eleştiren Öztürk, “Gazete ilanları ile suç ortaklığını gizlemeye çalışan Türk-İş ve Hak-İş yöneticileri de bu işçi düşmanı yasanın iş birlikçileridirler” şeklinde sözlerini sonlandırdı.

Saat 13.00’da başlayan oturma eylemi 6 ilde eş zamanlı olarak saat 18.00’a kadar devam edecek.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu