Emek

İSİG: Şubat ayında en az 123 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti

H. Merkezi: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) Şubat ayı verilerini açıkladı. Verilere göre Şubat ayında en az 123 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti.

İSİG’in hazırladığı rapora göre, Şubat ayında tespit edilebilen meslek hastalığından kaynaklı ölümlerin olduğu belirtildi. Bunun yanı sıra rapora göre, Türkiye’de meslek hastalıkları konusunda hiçbir veri çalışması bulunmadığına değiliyor.

Rapora göre, yaşamını yitiren 123 emekçiden 102’si ücretli (işçi ve memur), 21’i kendi hesabına çalışanlardan (çiftçi ve esnaf) oluşuyor. Şubat ayında 11 kadın, 112 erkek işçi hayatını kaybetti. Raporda, “Görülmeyen kadın emeği ve gizlenen kadın işçi ölümlerini değerlendirdiğimizde, bu ay kadın işçi ölüm oranı genelde tespit edebildiğimizin üzerinde” denildi.

 

Çocuk işçi ölümlerinde artış var

Okulda ya da oyunda olması gereken çocuklar yoksulluk nedeniyle çalışmak zorunda kalırken, çocuk işçi ölümleri Şubat’ta da sürdü. 15, 16 ve 17 yaşlarında 3 çocuk çalışırken hayatını kaybetti. Ölen çocukların 3’ü de tarım emekçisi. İSİG, yılın ilk iki ayı itibariyle çocuk işçi ölümlerinde geçen yıla göre artış olduğunu belirtiyor.

Şubat ayında yaşamını yitiren işçilerden 2’si Suriyeli ve 1’i Iraklı olmak üzere 3’ü mülteci/göçmen işçi.

Rapora göre, iş cinayetleri en çok inşaat, tarım, taşımacılık, metal ve ticaret/büro işkollarında gerçekleşti. En fazla ölüm nedeni ise yine trafik/servis kazası, ezilme/göçük ve yüksekten düşme. Raporda, bu ay kalp krizi/beyin kanaması kaynaklı ölümlerde ciddi oransal artış olduğuna dikkat çekildi. Bu işçiler çoğunlukla Kocaeli’den…

En çok iş cinayeti Kocaeli, İstanbul, Hatay, Aydın, Denizli, Mersin, Samsun, Antalya, İzmir ve Zonguldak’ta yaşandı.

Rapor, sendikalı ve sendikasız iş yerleri arasındaki ayrımı bir kez daha gözler önüne serdi. Şubat’ta hayatını kaybeden işçilerden 5’i sendikalı, 118’i ise sendikasız. Raporda, yılın ilk iki ayı itibariyle iş cinayetlerinde ölen işçilerin oranının yaklaşık yüzde 6 olduğu belirtildi. Oysa geçen yıl bu oran yüzde 2’nin üzerindeydi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu