GüncelManşet

SGBP:THY işçileri yalnız değildir (Video)

İstanbul: 323 gündür direnişte olan THY işçilerinin Atatürk Hava Limanı’ndaki kararlı eylemi devam ediyor. THY yetkilileri ile yapılan birçok görüşmede işten atılan 305 işçinin işe geri alınması için sunulan talepler yetkililer tarafından kabul edilmiyor aksine saldırılar boyutlanıyor.

THY içindeki baskılar giderek artarken özellikle kabin şeflerine ve hosteslere yönelik cinsel taciz oranında artış yaşanmakta. Bu saldırılar karşısında tepkilerini gösteren işçilere karşı da müşteri haklılığı ve hassasiyeti konusu üzerinden saldırılar meşrulaştırılıyor.

Tüm bu saldırılar sürecinden THY 24. dönem TİS görüşmeleri gerçekleştirildi. Atılan işçilerin ve artan saldırıların varlığını sürdürdüğü bir koşullarda TİS görüşmeleri büyük önem arz etmekteydi. Gerçekleşen TİS görüşmesinde THY yönetimi uzlaşmaz bir tavır takınarak süreçteki saldırıları devam ettireceğini alenen açıklamıştır. TİS görüşmelerinden 60 günlük görüşme süresi 7. gününde THY yönetimi tarafından kesildi.

TİS’in uyuşmazlık ile sonuçlanması üzerine Hava-İş Sendikası 14 bine yakın üyesi ile grev kararı aldı.

Hava-İş’in grev kararı alması üzerine bugün Sendikal Güç Birliği Platformu tarafından bir destek eylemi gerçekleştirildi. Atatürk Hava Limanı Expres kapısı önünde bir araya gelen Sendikal Güç Birliği Platformu flamalarıyla Dış Hatlar Geliş Kapısına kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Direnişteki THY işçileri, Hey Tekstil işçileri, DHL işçileri, Tek Gıda-İş Sendikasına üye işçiler, Kuzu Deri işçileri, İSMACO işçileri eyleme gür sloganları ile katılırken, DDSB ve Yeni Demokrat Kadın da flama ve sloganları ile eylemde yerini aldı. Dış Hatlar Geliş kapısında sona eren yürüyüşün ardından işçiler burada “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Havada karada direniş her yerde”, “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Birlik, Mücadele, Zafer”, “ Atılan işçiler geri alınsın” sloganlarını attılar.

Eylemde ilk olarak konuşma yapan Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin grev sürecine gitmelerini THY yönetiminin zorladığını belirterek şunları söyledi “Biz kavgacı insanlar değiliz. Ancak kavga istiyorsanız kavga etmesini de iyi biliriz. Siz bizi daha tanımamışsınız. Biz 12 Eylül cuntasının dize getiremediği bir sendikayız. Bizim tarihimize baktığınızda neler yaptığımızı ve neler yapabileceğimizi anlarsınız…”

Ayçin’in konuşmasının ardından Sendikal Güç Birliği Platformu adına Kristal-İş Genel Başkanı Bilal Çetintaş bir konuşma yaptı. Çetintaş konuşmasında direniş boyunca eylemler örgütlemeye devam edeceklerini belirterek bu direniş sürecini zafere taşımak için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

Çetintaş’ın ardından İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel de işçilerin mücadelesini destekleyen bir konuşma gerçekleştirdi.

Konuşmanın ardından işçiler türküler eşliğinde halaylar çekerek eylemi sonlandırdı.

 [widgetkit id=20]

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=MZV0DL_SZME&feature=youtu.be{/youtube}

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu