Emek

SGK’dan atılan işçiler: “işimizi istiyoruz!”

İstanbul: Bugün Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’nun Fındıklı’da bulunan İstanbul İl Müdürlüğü’nde yemekhane hizmetlerinde çalışan 59 taşeron işçisi hiçbir gerekçe gösterilmeden işten çıkarılmalarını protesto etti.

Taşeron İşçiler Derneği ve DİSK‘e bağlı Gıda-İş Sendikası’nın da destek verdiği eylemde, işçilerin kölelik şartlarında ve sürekli atılma kaygısı içerisinde çalıştıkları belirtilirken, işten çıkarılmalarının keyfi bir kararla alındığı ifade edildi. Eylem boyunca işçiler sık sık, “Atılan işçiler geri alınsın”, “Direne direne kazanacağız” sloganları attı.

İşten atılan işçiler adına açıklamayı okuyan Ümmühan Geyik, taşeronluk sisteminin dayattığı güvencesizlik ve esnek çalışmanın sonucu olarak işten atıldıklarını, taşeronluk sisteminin işçileri köle gibi alınıp satılır hale getirdiğini vurgulayarak şunları söyledi: “Bizler bu işyerine yıllarımızı verdik. Çalıştık ve görevlerimizi en iyi şekilde yapmaya çalıştık. Bize reva görülen ise işsiz bırakılmak oldu.

Hükümetin “işsizlik azaldı” biçimindeki açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını ifade eden Geyik, işten çıkarıldıkları kurumun bir kamu kuruluşu olduğunu hatırlattı. İşten atılmalara itiraz ettiklerini ve işe iade edilene kadar mücadele edeceklerini kaydeden Geyik, işe alınmadıkları takdirde kurum önünde süresiz oturma eylemine başlayacaklarını söyledi.

Açıklamanın ardından eylem sloganlarla sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu