GüncelManşet

Silifke’deTermik Santral öfkesi

H.Merkezi: Mersin’in Silifke İlçesi’ne bağlı Yeşilovacık beldesinde yapılması plananlanan termik santral için düzenlenen toplantı belde halkı ve demokratik kitle örgütleri tarafından protesto edildi.
Santrali yapacak olan firma yetkilileri tarafından beldedeki bir dügün salonunda organize edilen toplantı yaklaşık 500 kişi tarafından sloganlar atılarak protesto edildi . Toplantıyı yaptırmak istemeyen kitle düğün balonuna doğru yürüyüşe geçince kolluk güçlerinin barikatı ile karşı karşıya kaldı. Polis barikatını aşmak için direnişe geçen kitleye kolluk güçleri saldırınca kısa süreli bir arbede yaşandı. Çıkan arbedede birçok kişi gözaltına alınırken kitle bir süre burada oturma eylemi gerçekleştirdi.

Burada tepkilerini dövizler açıp slogan atarak dile getiren kitle toplantıyı yaptırmayacaklarını bu konuda kararlı olduklarını dile getiridiler. Bu kararlılık karşısında firma yetkilileri ve ilgili kurum yetkilileri toplantıyı iptal etti.

Şirket toplantının yapılamadığı yönünde tutanak tuttu. Toplantının iptal edilmesinin yanında çevre katillerine karşı öfkeli bekleyiş sürerken kitle birkaçkez kolluk güçlerinin barikatına yüklenerek öfkelerini gösterdiler. Şirket yetkilileri , kapıya yanaştırılan ambulansa bindirilip beldeden uzaklaştırıldı.
Buradaki eylemin ardından kitle bu kez de Mersin-Antalya yolunu trafiğe kapatarak gözaltına alınan arkadaşlarının serbest bırakılması için eylem yaptı. Ara ara kolluk güçleri ile arbede yaşansa da eylem oldukça kararlı bir şekilde devam etti. Yaklaşık 1 saat kapatılan yol gözaltına alınan kişilerin beldedeki sağlık ocağında alınan sağlık raporunun ardından serbest bırakılmasıyla açıldı vkitle eylemini burada sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu