Güncel

Sincan’daki Tutsaklar Darp Edildi!

 

H.Merkezi: Sincan Kadın Kapalı Hapishanesi’ndeki tutsak Partizanlar, gönderdikleri bir mektupla son dönemde yaşadıkları saldırıları ve idarenin tavrını anlatarak, kamuoyuna duyarlılık çağrısı yaptı.

 

2 ay önce Elbistan Kadın Kapalı Hapishanesi’nden sürgün gelen ve aynı hücrede kaldıkları MKP dava tutsağı Evrim Konak’a verilen hücre cezasının infazı için, hücreye gelen gardiyanların saldırısına uğrayan tutsaklar, yaptıkları açıklamada; gardiyanların kendilerini darp ettiğini ve Evrim Konak’ı da darp ederek tek kişilik hücreye götürdüklerini aktardılar.

 

Saldırı sonucunda; ellerinde kesiklerin ve kanamarın olduğunu, vücutlarında morlukların oluştuğunu aktaran tutsaklar; “görevli memura mukavemet” suçlamasıyla tekrar haklarında soruşturma açıldığını da kaydetti.

 

Bu gibi durumlarda keyfiliğin ve saldırıların önünü açan Ceza İnfaz Kanunu’nun; saldırıların dayanak noktasını oluşturduğunu belirten tutsaklar; sınırsız yetkilerle donatılan idarenin kararlarını ise, savcılıkların doğrudan onayladığını ifade ettiler.

 

Hemen hemen her soruşturmanın tutsakların aleyhine sonuçlandırıldığının altı çizilen açıklamada; “yaşanan saldırıların teşhir edilmesi, içeride ve dışarıda demokratik tepkilerin geliştirilmesi önemli olmaktadır” ifadeleri ile kamuoyuna duyarlılık çağrısı yapıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu