Güncel

Şırnak KESK Şubeleri: Doğamıza sahip çıkalım

Şırnak'ta ekolojik krize neden olan saldırı politikalarına karşı yapılan açıklamada uzun vadede coğrafyanın yok etmek istendiği kaydedildi.

Şırnak KESK  Şubeler Platformu’nun öncülüğünde, doğa katliamına karşı ortak basın açıklaması yapıldı.

KESK binası önünde yapılan açıklamaya HDP Şırnak İl Örgütü, sendika ve demokratik kitle örgütleri katıldı.

Açıklamada “Orman kıyımına son, doğamıza sahip çıkalım” pankartı açılırken, ortak açıklama Şırnak Eğitim Sen Kadın Sekreteri Serap Ok tarafından okundu.

Şırnak’ın tarihi ve kültürel değerleriyle, köyleriyle, dağları ve doğasıyla geçmişten bu yana kutsallık atfedilecek köklü bir geçmişe sahip olduğunu söyleyen Ok, “İnsanlığın tarihini, kültürel ve toplumsal birikimini bağrında barındıran ilimize yönelik sistematik olarak yapılan, uzun vadede ekolojik krize neden olan saldırı politikaları ile karşı karşıyayız. Yapılan doğa katliamı ile sağlımız, tarihi kültürel miraslarımız yok edilmekte ve doğal yaşam alanlarımız ve geleceğimiz tehdit edilmektedir” dedi.

Coğrafyanın yeni bir konseptin tehlikesi altında olduğunu belirten Ok, “Bu konseptin açılımı, kapsamlı ve uzun vadeli argümanı barajlar ve maden sahaları olarak kendini göstermektedir.

Yapılan doğa katliamı her ne kadar güncel siyasetin içerisinde yer almasa da uzun vade de amaç coğrafyayı yok etme projesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Şırnak’tan Hakkari’ye kadar uzanan vadide 11 baraj yapılarak akan bütün dereler kurutulmuştur, bunun yanında Cudi’de yaklaşık 500’e yakın maden sahası ile Cudi doğası ve çevresindeki köylülerin yaşam alanları yok edilmiştir” ifadelerini kulandı.

Neredeyse her yıl başta Cudi Dağı olmak üzere Gabar, Besta ve çeşitli bölgelerde çıkan yangınlarla birçok canlı ölmekte, binlerce hektarlık ormanlık alanlar küle döndüğünü söyleyen Ok,

“Son birkaç yıldır Cudi’de binlerce ağaç kesilmiş, yaylalar yasaklanmış, halkın geçim kaynakları olan tarım ve hayvancılık büyük zararlar görmüştür. Yine bu süreçte Van yolu yapımı ve Van yoluna yapılacak kalekolların güvenliği gerekçe gösterilerek Besta bölgesinde binlerce ağacın kesildiği ve kesilmeye devam edildiğini görmekteyiz. Ağaç kesimi için bölgede yaşan köylülerin tehdit edildiği ifade edilmekte, ağaçlarını kesmemeleri halinde ihale ile firmalarca kestirileceği söylenmektedir.

Hali hazırda termik santral, Nerdüş Deresi’ne yapılan barajların oluşturduğu güvenlik kaygıları gibi, ekolojik tahribatı yaşayan Şırnak halkı, ağaç kesimleri ile bu tahribatı çok daha derinden yaşayacaktır. Her ne gerekçe ile olursa olsun, doğa kendisine yapılan ihaneti affetmez. Kesilen her bir ağacın doğal yaşam dengesini bozacağı unutulmamalıdır. Kültürel ve tarihsel bir birikime sahip Şırnak ili bu yönlü saldırılara tepki göstermez ise çok ciddi kuraklık, çoraklık ve sağlık sorunları ile karşı karşıya kalacaktır” diye konuştu.

Açıklama bir dakikalık oturma eylemi ile son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu