GüncelManşet

Yeşilkent’te Sivas Katliamı anması gerçekleşti

İstanbu: Pir Sultan Abdal şenliklerine katılan 33 aydının yakılarak öldürüldüğü Madımak katliamının 23’üncü yıldönümünde,İstanbul Avcılarda Partizan ve Halk Evleri ortak bir anma düzenledi. Yapılan anmaya HDP Avcılar ilçe örgütü ve işten atıldıkları için direnişte olan Avcılar belediyesi temizlik işçileri de katıldı. Anma programında Grup İsyan Ateşi, Vedat Baran, Musa Baki, Doğan Çelik ve Fırat Avalır sahne aldı.Olayda yaşamını yitirenler için yapılan saygı duruşuyla başlayan anma, sinevizyon gösterimi ile devam etti.

Osmanlıdan alınan katliamcı gelenek sürüyor

Anmada Partizan, katliamda yaşamını yitiren 33 aydın için açıklama yaptı. Yapılan açıklama şöyle: “Devletin Osmanlı’dan devraldığı katliamcı gelenek Maraş’tan Çorum’a ve oradan da 33 aydın, demokrat ve sanatçının diri diri yakıldığı Sivas’a uzandı. Çok değil 2 yıl sonra bu kez Gazi Mahallesinde bir katliam tertiplendi. Ve ardından Alevilerin evleri işaretlenerek yeni katliamlara zemin hazırlanmak istendi.”

Sivas Katliamında zaman aşımı “milletimize hayırlı olsun

Alevilere yönelik ayrımcı politikaların AKP döneminde daha da arttırıldığı belirtilen açıklamada “ Sivas katliamının failleri ve bu faillerin avukatları AKP’de ve devlette önemli mevkilere getirildiler, milletvekili ve bakan oldular. Ve sonunda dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan Alevilere ve bütün halka hakaret edercesine zamanaşımı kararı için “milletimize hayırlı olsun dedi.”

“Partizan saflarında örgütlenmeye çağırıyoruz”

Açıklamada Sivas Katliamından bu güne katliam ve asimilasyon politikalarının değişmeden devam ettiği vurgulandı. İktidarın katliamcı politikalarına karşı örgütlenme ve mücadele çağrısı yapan Partizan “İktidarın saldirilarına ve asimilasyon politikalarına karşı Alevilerin, sömürülen ve ezilen tüm kesimlerin birleşmekten, örgütlenmekten başka seçenekleri bulunmuyor. Tüm ötekileştirilenleri Partizan saflarında örgütlenmeye ve mücadele etmeye çağırıyoruz.”

{gallery}yslkentsvasanma{/gallery}

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu