Güncel

“Siz yoksa eşkiya mısınız?”

İstanbul: Bakırtepe Çevre Platformu, Galatasaray Lisesi’nden Taksim’e bir yürüyüş gerçekleştirdi. Bakırtepe Çevre Platformu; Demirtepe’de siyanürle altın arayan Demir Export şirketinin durdurulmasını istedi.

 

Taksim Meydanı’na yürüyen Bakırtepeliler ”Kangal Siyanüre Karşı, Siyanür Varsa Su, Hayat, Toprak Yok” yazılı pankartın arkasında yürüyüş boyunca “Bakırtepe bizimdir bizim kalacak”, “Siyanürcü devlet Kangal’ı terk et” sloganlarını attı.

Ardından Taksim Meydanında bir basın açıklaması yapıldı. Platform adına açıklamayı yapan Hacer Elçin, Kangal Dernekler Federasyonu yönetici ve bileşenleri ile çevreye duyarlı insanlar olarak, “Bakırtepe’de siyanürle altın madeni işletme girişiminin durdurulması çalışması” yürüttüklerini söyledi.

 

Elçin, Ekim 2012’den beri Kangal Kaymakamlığı’na, Sivas Valiliği’ne başvurularda bulunduklarını, hukuksal süreç tamamlanmadan Demir Export firmasının Bakırtepe’de faaliyetlerine başladığını belirterek, “Ne hakla, hangi hukukla, kimden izin alarak Bakırtepe’yi işgal ettiniz. Siz yoksa eşkiya mısınız?” dedi.

 

Elçin, Koç Holding’e bağlı firmanın yayımladığı rapora da değinerek, “Bizi rakamlarla saymayın, bizi parçalamayın, DSC 0044bizi toprağımıza hasret bırakmayın” dedi.

Erzincan, Tunceli, Gümüşhane ve Kaz dağlarındaki siyanürle altın aramalara da değinen Elçin, Demir Export Bakırtepe’yi terk edinceye kadar uğraşacaklarını, seslerini güçlü sessizlikle bütünleştirene kadar çığlık atmaya ant içtiklerini söyleyerek duyarlılık çağrısında bulundu.

Ardından Elçin, “Gelin bu çağrımıza gerekli ilgiyi gösterip etrafımızda dolaşan bu karabasanı durdurmaya el verin, güç verin, bizi yalnız koymayın” diyerek açıklamayı sonlandırdı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu