Manşet

“Sizden su, ekmek istemiyoruz kemiklerimizi istiyoruz!

İstanbul: Cumartesi anneleri eylemlerinin 409. haftasında bir kez daha Galatasaray Lisesi önündeydi. 26 Ocak günü gerçekleşen eylemde, Cumartesi Anneleri, devletin son günlerde ilerici, muhalif avukatlara yönelik operasyonlarını ve tutuklamalarını protesto etti.

409. haftayı avukatlarına adayan Cumartesi Anneleri yargının kaybedenlerin peşine düşeceğine avukatları hedef aldığını söyledi.

Eylemde ilk söz alan Hasan Ocak’ın abisi Ali Ocak, yeni yılla hükümetin yeni bir sayfa açtığını ama bunu avukatlara yönelik tutuklamalarla yaptığını söyledi.

Ardından sözü 31 Kasım 1994’te gözaltına alınarak kaybedilen Nihat Aydoğa’nın eşi Halime Erdoğan aldı.

Erdoğan, eşinin sabahın beşinde evinden gözaltına alındığını ve kaybedildiğini dile getirerek devlete şöyle seslendi: “suçu varsa cezaevine atsaydınız. Sizden ekmek, su istemiyoruz kemiklerimizi istiyoruz

Eylemde 1993 yılında Tatvan’da gözaltına alınarak kaybedilen avukat Şevket Epözdemir’in kardeşi de söz alarak abisini anlattı.

Tatvan’da DEP Tatvan Temsilciliği ile İHD temsilciliği yaptığın dile getiren Epözdemir, abisinin halkının yanında kararlı bir duruş sergilemesinden dolayı kont-gerilla tarafından katledildiğini söyledi.

Gözlüğünün ordu evinin kapısında bulunduğunu söyleyen Epözdemir “mum gibi kendini yak etrafını aydınlatırsın derdi. Halkını aydnatmak için alev aldı” dedi. Eylemde basın açıklamasını okuyan avukat Gülizar Tuncer’de geçtiğimiz günlerde ÇHD ve Halkın Hukuk Bürosu avukatlarına yönelik operasyonlara dikkat çekti.

Kayıplarımızı ve bizi hukukun koruma şemsiyesinden çıkartan sistem geçmişte İHD Elazığ Şube başkanı Avukat Metin Can ve İHD Tatvan temsilcisi avukat Şevket Epözdemir gibi kayıpların avukatlarını katletti” diyen Tuncer, avukatlar üzerindeki baskı ve tehditlerin sürdüğünü,Temizöz davasında ailelerin avukatlağını üstlenen ÇHD Genel Başkanı Avukat Selçuk Kozağaçlı ve İstanbul’da kaybedilen gençlerin avukatlığını yapan ÇHD İstanbul Şube başkanı Taylan Talay’ın hukuksuz bir şekilde tutuklandığını söyledi.

Tuncer, geçtiğimiz günlerde yayımlanan Adalet Projesi 2012 Hukuk Düzeni Endeksinde Türkiye’nin temel hakların korunmasında Doğu Avrupa ve Asya bölgesindeki 66 ülke arasında 58. sırada, kendi bölgesinde ise 12 ülke içinde sonuncu olduğunu dile getirdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu