Emek

İşsizlik giyotini işçi ve emekçilerin tepesinde!

H. Merkezi: Bir yandan işsizlik maaşı artırılıp, işsizlik oranlarının düştüğü yönlü açıklamalarla işçi ve emekçilerin yaşadıkları yoksulluk ve yoksunluk inkar edilirken bir yandan da patronlar işten çıkarmalara devam edilerek işçi sınıfı işsizlik giyotini altında sermayenin insafına terk ediliyor. Son bir haftada yüzlerce işçi yine işsizliğe mahkum edildi.

Bursa Gemlik’te bulunan ve geçtiğimiz günlerde işçilerin zam talebiyle eylem yaptığı Yazaki’de işçi kıyımı yaşandı. Fabrika yönetimi 100’ün üzerinde işçiyi işten çıkardı. Sendikalaştıkları için işten atıldığını söyleyen işçilere, fabrikanın önüne gelen Türk Metal Gebze Şube üyeleri destek vererek işten atmalara tepki gösterdi.

Karabük’te sendikalaştıkları için işten atılan ve 36 gündür direnişte olan UMER Haddecilik (Uyar Çelik) işçileri, fabrikanın çatısına çıkarak sendikalı olarak işe geri dönme taleplerini bir kez daha dile getirdi. Birleşik Metal-İş’ten yapılan açıklamada “Sendikamız işyerinde yeterli çoğunluğu sağlayarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yetki başvurusunda bulundu ve 8 Aralık 2017 tarihinde yetki tespiti alındı. Hemen ardından işyerinde sendikasız ve kölelik koşullarında işçi çalıştırmaya alışan ve sendikal örgütlülüğe tahammül gösteremeyen işveren yasadışı lokavtla bir anda işçileri, işsizliğe, sokağa mahkum etti” dendi.

Giresun Bulancak ilçesinde bulunan Progıda fabrikasında sendikalaşma gerekçesiyle 7 işçi işten atıldı. Patronun küçülmeyi gerekçe göstererek kendilerini işten attığını söyleyen işçiler, fabrikadaki diğer arkadaşlarını birlikte mücadeleye çağırdı. Tek Gıda-İş yöneticileri ise sürecin takipçisi ve atılan işçilerin yanında olacaklarını belirtti.

Amed merkez, Sur ve Ergani ilçelerindeki 100’e yakın okulda İŞKUR’un Toplum Yararına Program Projeleri kapsamında temizlik ve güvenlik görevlisi olarak çalışan 265 işçi, İŞKUR’un ilçe milli eğitim müdürlüklerine gönderdiği Teftiş Kurulu Başkanlığının soruşturma raporu doğrultusunda işten çıkarıldı. Diyarbakır Çalışma ve İşkurumu İl Müdürlüğü tarafından gönderilen yazıda, söz konusu iki ilçe milli eğitim müdürlüğünün TYP projelerinden yararlanması ise 2 yıl boyunca yasaklandığı da belirtildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu