Güncel

SMF: Çabalarınız nafile

H. Merkezi: Sosyalist Meclisler Federasyonu Dersim’de tutuklanan üye ve taraftarlarına ilişkin İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde basın açıklaması gerçekleştirdi

Sosyalist Meclisler Federasyonu, Dersim’de Ovacık Belediyesi çalışanı ve Fatih Mehmet Maçoğlu’nun danışmanı Hayati Güngören ve SMF üye ve taraftarları Dersim Konak, Gizem Yamaç ve Orhan Perktaş’ın tutuklanmalarını düzenlediği basın açılaması ile protesto etti.

Basın açıklamasını Yeni Demokrasi Aileleri adına Barış Kaya oğlu okudu. Kayaoğlu, “Kendi koyduğu yasayı kendisi uygulamayan bir iktidar ve devlet halkı yasaları çiğniyorsun iddiasıyla suçluyor. Tümüyle yasaların tanımladığı haklarını kullanan, talebini, tepkisini öfkesini dile getiren herkesi copluyor, gaza boğuyor, kolunu bacağını kırıyor ve hapsediyor” dedi.

Kayaoğlu, “Hangi uyduruk iddia ile yüz yüze bırakırsanız bırakın biz biliyoruz ki Dersim konak, Gizem Yamaç, Hayati Güngören ve Orhan Perktaş yoldaşlarımızın tutuklanması, devletin Dersim coğrafyasına ve halkına karşı uygulanan imha, boyun eğdirme ve insansızlaştırma politikasına karşı sosyalist perspektiften halkın uyarılması ve haklarını savunmasının bilincine saldırı ve itirazın susturulmasıdır” diye devam ettiği açıklamanın devamında şu ifadelere yer verdi:

Onların tutuklanması Dersim’in yakılmasına, doğanın barajlarla su altında bırakılmasına, insanın yaşayamaz hale getirilen coğrafyayı terk etmeye zorlayan politikaların faşist ve kıyımcı özüne karşı çıkışın durdurulması amaçlı bir susturma operasyonudur. Haykırıyoruz Dersim halkı da sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) da faşizme ve kapitalizme karşı sosyalizm hedefli mücadelesinde susmayacaktır.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu