Güncel

Soma A.Ş ailelere tazminatı ödemiyor

H. Merkezi: Soma AŞ katlettiği işçilerin ailelerine tazminat vermemek için her yola başvuruyor.

Yüzlerce işçiyi katleden Soma AŞ, yaşamını yitiren ailelere tazminatlarını ödememek için çeşitli hilelere başvuruyor.

Meclise ulaşan sayıştay denetim  raporlarına şirket, TKİ’den gelecekte çıkartacağı kömür için 182 milyon 134 bin 867 lira teminat aldı. Bu teminatı da borçlu olduğu bir bankaya”temlik”(devretme) olarak gösterdi.  buna göre öncelikli alacaklı bankanın olurken, işçi aleleri ikinci sıraya düştü. Yani başlatılacak icra takibiyle, “öncelikli alacaklı” banka  durumuna geldi.

Sayıştay denetim raporlarına göre, şirket, katliamdan 36 gün sonra Soma 2’nci Asliye Hukuk Mahkemesi’nin ihtiyati haciz kararlarının uygulanmasını engellemek için harekete geçti ve  kapatılan ve ne zaman açılacağı belirsiz olan ocağa dair gelecekte bir alacağı olmamasına rağmen, ileride yapacağı kömür üretimi için 182 milyon 134 bin 867 TL’yi devretmek (temlik) için TKİ’den de gerekli onay yazısının gelmesiyle Soma Kömür İşletmeleri AŞ, 182 milyon 134 bin 867 TL tutarındaki alacak yazısını, bankaya devretti. Banka da, haciz işlemiyle öncelikli alacaklı durumuna geldi. Bu durumu Sayıştay denetçileri, hileli (muvazaalı) olarak değerlendirdi.

Somalı madenci ailelerinin avukatı Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı konuyla ilgili olarak ; “Burada katliamın 36’ncı gününde ileride, ailelere verdikleri zararı karşılamamak için bir niyetle hareket ettiklerini gösteriyor. Bu bir alacak önceliğidir. Hileli bir işlem gibi görünüyor. Gerçek borcunu ödememek için sahte borçlularla süreci uzatırlar. Gerçek borçlarından kurtulur. Hileli ve tehlikeli bir işlem” şeklinde konuştu.

Madenin kendi mallarıymış gibi bankaya ipotek gibi gösterildiğini söyleyen Kozağaçlı, “Madeni ipotek gibi göstererek banka kredisini alıyorlar. Devlet resmen kefil oluyor. TKİ madeni bir kayyuma devretmeli” dedi..

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu